9703054

شرط وزارت نیرو برای صادرات برق نیروگاه‌های خصوصی

شرط وزارت نیرو برای صادرات برق نیروگاه‌های خصوصی
آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر در خصوص اینکه صادرات برق نیروگاه‌های خصوصی گفت: در بحث صادرات برق اگر نیروگاه‌های خصوصی بپذیرند که قیمت سوخت آنها غیر یارانه‌ای باشد قابل قبول خواهد بود.

وی افزود: اگر نیروگاه‌های خصوصی هزینه ترانزیت شبکه برق را بپردازند ما مانعی نداریم که آنها هم در صادرات برق حضور داشته باشند.
کردی ادامه داد: به هر حال یارانه اختصاص داده شده در سوخت نیروگاه‌ها و تولید برق باید صرف مصرف برق داخلی شود اما وقتی قرار است برقی صادر شود نباید این یارانه صرف برقی شود که قرار است در خارج از کشور مصرف شود.
مدیرعامل شرکت توانیر افزود: در حال حاضر به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان برق صادر می‌شود.
پیش‌تر شرکت‌های تولیدکننده برق اعلام کرده بودند که علیرغم ابلاغیه موجود در وزارت نیرو این وزارتخانه از صادرات برق توسط نیروگاه‌های خصوصی جلوگیری می‌کند.
کردی همچنین از واردات برق از آذربایجان خبرداد و گفت: قرار است از کشور آذربایجان ۱۵۰ تا ۱۶۰ مگاوات برق در فصل تابستان وارد شود.
گفتنی است کسری ۵ تا ۶ هزار مگاواتی باعث شده تا امسال وضعیت سختی از بابت تأمین برق باشد به همین دلیل وزارت نیرو برنامه‌های متنوعی مثل مدیریت تقاضا و مصرف را انجام خواهد داد. یکی از برنامه‌های تأمین برق، واردات برق در زمان اوج مصرف است.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب اخیر