9905011

واحد نخست بخش گاز نیروگاه قشم به بهره‌برداری رسید/ ارتقای افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس

واحد نخست بخش گاز نیروگاه قشم به بهره‌برداری رسید/ ارتقای افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس

واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم و پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات شامل دو گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در حال احداث است که واحد نخست گاز آن وارد مدار تولید شد.

راندمان بخش گاز نیروگاه ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیش از ۴۹ درصد است که حدود ۵۰۰ نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.

سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد نیز حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده که با افتتاح این نیروگاه، جزیره قشم  به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.

نیروگاه سیکل ترکیبی با سرمایه‌‌گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پاییز سال آینده تکمیل خواهد شد.

برای اجرای طرح‌های رفع محدویت تولید نیروگاه‌ بندرعباس نیز حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید می‌باشد.

این طرح با مشارکت سازندگان داخلی و با استفاده از توان تولید داخل محقق شده است و کاهش نرخ خروج اضطراری و افزایش ضریب آمادگی واحدها، کاهش میزان مصرف داخلی واحدها، افزایش راندمان واحدها به میزان یک درصد و کاهش مصرف سوخت به همراه دستیابی به روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید شست‌وسوی کندانسور از جمله دستاوردهای اجرای این طرح است.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)

مطالب اخیر