990118

واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبى پرند سنکرون شد

واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبى پرند سنکرون شد

واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبى پرند (آخرین واحد طرح توسعه بخش بخار)، فروردین ماه سال ۹۹، با تلاشی خاص و تحت تدابیر ویژه به دلیل شیوع بیماری کرونا، با شبکه برق سراسری سنکرون شد.

پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه پرند، اولین پروژه به روش قرارداد بیع متقابل با شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی است که با استفاده از منابع مالی داخلی گروه مپنا و بدون استفاده از تسهیلات بانکی اجرا شده و به پایان رسیده است.

در نیروگاه پرند با تبدیل شش واحد گازی V94.2 (سه واحد آن به واحدهای MAP2B ارتقاء داده شده است) به سه بلوک سیکل ترکیبی، بدون مصرف سوخت اضافی و ایجاد آلایندگی محیطی، سه واحد بخار هر یک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات (جمعاً ۴۸۰ مگاوات) به ظرفیت شبکه برق کشور افزوده شده و راندمان نیروگاه از محدوده ۳۳ درصد به نزدیک ۵۰ درصد (و در واحدهای ارتقاء داده شده تا حدود ۵۳ درصد) افزایش می‌یابد و در نتیجه ظرفیت نهایی نیروگاه سیکل ترکیبی پرند به ظرفیت نامی ۱۵۰۰ مگاوات می رسد.

محدوده اجرای پروژه توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی پرند شامل سه واحد توربین و ژنراتور بخار تیپ E به ظرفیت نامی ۱۶۰ مگاوات به همراه شش واحد بویلر بازیاب، سیستم خنک کنACC، سیستم‌های کمکی مربوطه و پست بلافصل ۴۰۰kV است. در این نیروگاه برای اولین بار سامانه کنترل(DCS) بومی ساخت شرکت مهندسی و برق و کنترل مپنا (مکو) با نام تجاری MAPCS نصب و راه‌اندازی شده است که هم‌اکنون در کنار سیستم‌های کنترل شرکت زیمنس که در واحدهای اول و دوم استفاده شد در حال فعالیت است.

رشد فزاینده فناوری، لزوم تأمین قطعات و تجهیزات از منابع مطمئن داخلی، افزایش خطر تهدیدهای سایبری و انتظارات جهت هوشمندسازی فرآیندها، گروه مپنا را در مسیر طراحی سامانه‌های پیشرفته MAPCS قرار داد تا این سامانه بومی بتواند بر اساس ساختارهای استاندارد تکنولوژی مرتبط انواع فرآیندهای صنعتی مانند فرآیندهای نیروگاهی، نفت و گاز، حمل و نقل و … را با هر سطح از پیچیدگی کنترل نماید.

همچنین برای اولین بار سیستم تحریک واحد بخار در این نیروگاه توسط شرکت مهندسی و برق و کنترل مپنا (مکو) بومی سازی شده و با نام تجاری MAPEX نصب و راه‌اندازی شده است.

از جمله موارد بارز این پروژه، برنامه‌ریزی جهت استفاده از  آب قابل استحصال از تصفیه‌خانه پساب شهری شهرستان پرند است تا آب مورد نیاز بخش بخار پس از انتقال و انجام تصفیه‌های تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد که این مهم تاثیر فراوانی  در حفظ منابع آبی منطقه به ویژه محدوده کم آب پرند دارد.

با عنایت به اهمیت این پروژه در منطقه استان تهران، امید است نیروگاه پرند در زمان پیک مصرف برق کشور، در راستای تأمین برق پایدار شبکه، کمک شایان توجهی نماید.

پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه پرند، تحت مالکیت شرکت تولید برق پرند مپنا (بخش پروژه‌های سرمایه‌گذاری گروه مپنا) بوده و توسط کنسرسیوم شرکت‌های احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک) و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه دو) در حال احداث است.

 

منبع: اخبار گروه مپنا

مطالب اخیر