970618

واحد‌های بخار، ۷۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها اضافه می‌کنند

واحد‌های بخار، ۷۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها اضافه می‌کنند

تا زمان اوج مصرف(پیک) سال آینده، ۹ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت یک هزار و ۴۴۰ مگاوات به توان تولید برق نیروگاه های کشور اضافه می شود.

وی اظهار داشت: صرفه جویی در مصرف سوخت و آب از مهم ترین مزیت‌های راه اندازی واحد بخار نیروگاه ها است و افزود: تا تابستان سال آینده، واحد سوم نیروگاه پرند، واحدهای یک و دو نیروگاه سبلان، واحد دوم و سوم نیروگاه جهرم، دو واحد نیروگاه فردوسی و همچنین واحدهایی از نیروگاه های کاشان و عسلویه وارد مدار می شود.

مجری طرح های بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به این پرسش که اجرایی نشدن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید چقدر در عملیاتی شدن این پروژه ها نقش دارد؟ گفت: بحث ماده ۱۲ مربوط به بازگشت سرمایه است و در مرحله اجرا اختلال ایجاد نمی‌کند.

بر اساس این ماده قانونی، با ساخت بخش بخار نیروگاه‌ها، باید سوخت صرفه‌جویی شده یا مبلغ معادل آن به سرمایه گذاران پرداخت شود.

سرداری اضافه کرد: با توجه به اینکه پروژه راه اندازی واحدهای بخار به سرمایه گذاری سنگینی نیاز دارد، مهمترین شاخص در مرحله اجرا، تامین منابع مالی است؛ سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی بخشی از این منابع را تامین کرده اند اما نیروگاه های دولتی نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.

وی در این ارتباط که “سرمایه گذاران به امید ماده ۱۲ اقدام به چنین سرمایه گذاری سنگینی کرده اند” گفت: درست است و ما نیز پیگیر هستیم که این ماده قانونی اجرایی شود.

مجری طرح های بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اظهار داشت: برای دریافت معادل ریالی سوخت صرفه جویی شده در واحدهای بخار نیروگاه ها، ما صورتحساب صرفه جویی شده را به سازمان برنامه و بودجه تقدیم کرده ایم؛ در این مرحله سازمان برنامه باید منابع بازگشت سرمایه این واحدها را تامین و به سرمایه گذاران پرداخت کند.

سرداری تصریح کرد: ادامه روند تبدیل نیروگاه های سیکل باز به سیکل ترکیبی به اجرای ماده ۱۲ بستگی دارد؛ راه اندازی بخش بخار نیروگاه های دولتی که ۱۰۰ درصد به این امر وابسته است چون نیروگاه دولتی نمی تواند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کند و سرمایه گذاران بخش خصوصی هم بعد از اطمینان نسبت به بازگشت سرمایه، در چنین پروژه هایی سرمایه گذاری می کند.

اکنون حدود ۱۶۰ واحد گازی بزرگ (با ظرفیت تولید حدود ۱۶۰ مگاوات) در سیکل باز و با بازدهی حدود ۳۰ درصد در مدار تولید قراردارد که با تبدیل این واحدها به سیکل ترکیبی، بازدهی به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ ضمن آنکه با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی اثرات گازهای گلخانه ای به شدت کاهش می یابد.

ظرفیت نیروگاه های برق حرارتی کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یک هزار و ۹۰۴ مگاواتی را تجربه کرد و به ۷۸ هزار و ۳۳۲ مگاوات رسید؛ به این ترتیب ایران در این زمینه، رتبه نخست منطقه و چهارم جهان را به دست آورد.

‌این ظرفیت های جدید نیروگاهی با بهره‌برداری نیروگاه هایی از جمله شیروان، سمنگان، تابان، پرند و بهبهان ایجاد شد.

البته این روند در سال ۹۷ نیز ادامه پیدا کرد و با افزایش ظرفیت بخش نیروگاه های برق حرارتی، ظرفیت نصب شده در این بخش به ۷۸ هزار و ۷۷۳ مگاوات رسید.

پارسال در طرح های اقتصاد مقاومتی تکمیل و بهره‌برداری از سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید تکلیف شده بود که براساس برنامه باید تا پایان سال به بهره برداری می‌رسید و به شبکه سراسری برق متصل می‌شد.

به باور برخی کارشناسان، علت اصلی محقق نشدن ۱۱۰۰ مگاوات ظرفیت باقیمانده (مابه التفاوت یک هزار و ۹۰۴ اجرایی تا سه هزار مگاوات ظرفیت تکلیف شده) پیاده نشدن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و نیز کمبود منابع مالی است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب اخیر