14020922

نیروگاه برق بعثت سیکل ترکیبی می‌شود

نیروگاه برق بعثت سیکل ترکیبی می‌شود

مدیر عامل نیروگاه حرارتی برق بعثت با تاکید بر اینکه ١٢ سال است که حتی یک لیتر مازوت در این نیروگاه مصرف نشده است، گفت: تا دو سال آینده این نیروگاه به طور کامل سیکل ترکیبی و تک سوز می‌شود.

خیرالله شجاعی اعلام کرد: این نیروگاه شامل سه واحد ٨٢ مگاواتی است که بیش از نیم قرن از فعالیت آن می‌گذرد.

وی اظهار داشت: در ابتدای تأسیس این نیروگاه، شهر تهران سیستم گازرسانی نداشت بر همین اساس سوخت آن دوگانه انتخاب شد، اما بعد از توسعه شهر و سیستم گازرسانی، سوخت این نیروگاه هم به گاز تبدیل شد.

شجاعی اضافه کرد: با افزایش جمعیت و بروز آلایندگی از ١٢ سال پیش با حکم قضایی تمام سیستم مازوت بعثت پلمپ شد و در تمام این سال‌ها حتی یک لیتر هم مازوت مصرف نشده است.

مدیرعامل نیروگاه حرارتی برق بعثت ادامه‌داد: این نیروگاه در سال ١٣۴۶ با هدف تامین برق استان تهران ساخته شد که با گذشت زمان و افزایش نیروگاه‌ها در این استان، این هدف به جلوگیری از افت ولتاژ در تهران تغییر کرد.

وی توضیح داد: با افزایش وسعت تهران و رشد مصرف برق، احتمال افت ولتاژ زیاد است و اگر این اتفاق بیفتد، موتور دستگاه‌های برقی همچون بخچال آسیب می‌بیند؛ از این رو نیروگاه بعثت وظیفه جلوگیری از افت ولتاژ را برعهده دارد.

سجاعی درباره اینکه چرا نیروگاه بعثت از تهران خارج نمی‌شود، گفت: بودن نیروگاه در شهر تهران یک الزام است؛ البته از نظر فنی هم امکان انتقال به بیرون شهر وجود ندارد، چون در این صورت با افت ولتاژ مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل نیروگاه حرارتی برق بعثت ادامه داد: کار‌های تغییر این نیروگاه از لحاظ سوخت آغاز شده و تا دو سال آینده به سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود که در این صورت تمام سیستم‌های بخش مربوط به مازوت آن که اکنون پلمپ است، جمع آوری خواهد شد و جایگزین‌های آن دارای بالاترین استاندارد و بدون هیچ آلایندگی خواهد بود.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی برق نیوز

مطالب اخیر