9905174

نصف قیمت تمام شده برق بدون احتساب بهای سوخت از مردم دریافت می‌شود

نصف قیمت تمام شده برق بدون احتساب بهای سوخت از مردم دریافت می‌شود

وزیر نیرو با بیان این که بدون احتساب قیمت سوخت، هر کیلو وات ساعت انرژی حدود یکصد و ۴۰ تومان هزینه دارد گفت: دریافتی‌ها به طور متوسط ۵۰ درصد قیمت تمام شده است.

رضا اردکانیان درباره وضعیت مصرف آب و برق در کشور گفت: اگر آمار حدود ۱۵ سال اخیر را بررسی کنیم در هر سال به طور متوسط اوج بار نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: از دو سال گذشته برنامه مدیریت مصرف را شروع کردیم و در تابستان ۹۷ موفق شدیم ۵ درصد رشد را به زیر ۳ درصد کاهش دهیم و در تابستان گذشته به ۱ درصد رساندیم و نتیجه این برنامه خاموشی صفر در تابستان ۹۸ بود.

وی افزود: در صنعت برق هدف گذاری‌های متعددی از جمله افزایش تولید انرژی داریم که هر ساله حدود ۱ میلیون مشترک جدید به آن اضافه می‌شود.

اردکانیان گفت: در قبال افزایش انرژی، امکان صادرات و انجام تعهدات در قرارداد‌های تبادل انرژی را داریم که منبع ارزی برای صنعت برق محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف صنعت برق کاهش اوج بار است به گونه‌ای که در تابستان خاموشی نداشته باشیم و برنامه افزایش انرژی و صادرات را مدیریت کنیم.

وزیر نیرو گفت: امسال به نقطه‌ای نرسیدیم که اعلام کنیم اوج بار ۹۹ سپری شده است و با احتمال زیاد امسال اوج بار نسبت به سال قبل از یک درصد تجاوز نخواهد کرد.

وی افزود: در بخش خانگی حدود ۴۰۰ مگاوات با کمک شرکت‌های دانش بنیان مدیریت کردیم.

او ادامه داد: در سال گذشته حدود یکصد و ۲۰ هزار تفاهم نامه با بخش‌های صنعتی و تولیدی کشور قبل از فصل گرما به امضا رساندیم که از این محل ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به این بخش‌ها تعلق گرفت و امسال تعداد تفاهم نامه‌ها به ۲۹۴ هزار رسیده است.

وزیر نیرو گفت:تا پایان امسال قرار است ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم.

اردکانیان درباره خاموشی­ها گفت: صنعت برق اولین بار در سال ۹۸ موفق به کسب دستاورد‌های خوبی از جمله تک رقمی کردن تلفات انرژی در شبکه توزیع بود و همچنین به رشد اوج بار تا ۱ درصد و در سهم نیروگاه‌های غیرمتکی به سوخت‌های فسیلی به ۲۵ درصد رسید.

وی افزود: در حال حاضر صد‌ها هزار دستگاه ترانس دارای عمر‌های طولانی می‌باشد که باید سرمایه گذاری جدی در شبکه‌های انتقال و توزیع داشته باشیم.

وزیر نیرو تأکید کرد: زمانی که تابستان با گرمای مستمر داریم طبیعی است که این فشار موجب اختلال در بخشی از نقاط ضعف شبکه می‌شود و قطعی‌های محدود را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: اولویت ما مصارف داخلی است و بخشی از تعهداتمان برای صادرات از محل واردات تأمین می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مشکلات فرسودگی شبکه انتقال و توزیع مرتبط با توانایی فنی نیست افزود: مشکل در منابع مالی می‌باشد و کشور ما بسیار توانمند و صنعت برق کشور متکی به خودش است و در حال حاضر در جوامع شهری ما سطح پوشش صد درصد و در جوامع روستایی ۹۹ و ۷ دهم درصد است.

وی ادامه داد: بدون احتساب قیمت سوخت، هر کیلو وات ساعت انرژی حدود یکصد و ۴۰ تومان هزینه دارد و دریافتی‌ها به طور متوسط ۵۰ درصد قیمت تمام شده است.

اردکانیان افزود: صنعت برق حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار و در همین حدود به پیمانکاران، سازندگان و عرضه کنندگان برق در بخش خصوصی بدهکار است.

وی تأکید کرد: در صنعت کشور واحد‌های بزرگی داریم که در سال بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سودآوری دارند و بخش بزرگی از این سود را از یارانه وسیع انرژی حاصل می‌کنند و می‌توانیم از منابعی که از این صنایع دریافت می‌کنیم در بازسازی شبکه انتقال و توزیع، استفاده از کابل‌های خود نگهدار در شهر‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: تا پایان امسال قرار است ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم که از این تعداد حدود ۲۰۰ پروژه ساخت و ساز است که ۹ سد افتتاح و ۹ سد آبگیری می‌شود و همچنین ۱۸ نیروگاه حرارتی به مدار اضافه و ۱۲ تصفیه خانه آب و ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب افتتاح خواهد شد.

اردکانیان با اشاره به اینکه صنعت برق ایران در منطقه از نظر ظرفیت نصب شده رتبه نخست را دارد هم افزود: در دنیا رتبه چهاردهم را داریم و به سمت تنوع بخشی به منابع انرژی حرکت می‌کنیم و در حال حاضر حدود ۱۶ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داریم و تا پایان دولت به حدود ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید و ۲۵ درصد مجموع انرژی تولیدی ما از سوخت‌های غیر فسیلی است.

وزیر نیرو ادامه داد: حدود ۵۸ درصد کل خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است و شرکت‌های بزرگ ایرانی در قاره آفریقا و آمریکای لاتین برنده مناقصه‌ها می‌شوند و منابع انسانی بسیار خوبی در این صنعت فعال است.

وی افزود: در صنعت برق به میزان زیادی عدم اتکا به بودجه دولت داریم و بیش از ۶۰ درصد نیروگاه‌ها متعلق به بخش خصوصی است.

او ادامه داد: امسال تاکنون بیش از ۴۰ پروژه را با سرمایه گذاری ۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح کردیم و بقیه طرح‌ها بر اساس برنامه تعیین شده تا پایان سال انجام خواهد شد.

اردکانیان درباره موضوع هر خانه یک نیروگاه هم گفت: در بخش خانگی به مشترکین پر مصرف تا حد الگو، برق را تأمین می‌کنیم و کمک خواهیم کرد که پشت بام منزل را برای استفاده سلول‌های خورشیدی به کار ببرند و از برق تولیدی آن بهره برده و در صورت عدم نیاز وزارت نیرو خریداری می‌کند.

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب اخیر