990507

نحوه بخش خصوصی در احداث نیروگاه

نحوه بخش خصوصی در احداث نیروگاه

 بر اساس دستورالعمل اجرایی بند «ت» ماده ۴۸ برنامه ششم توسعه کشور، انعقاد قرارداد با بخش غیر دولتی برای احداث نیروگاه‌های جدید از طریق فرایند برگزاری مناقصه‌ انجام می‌شود.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی، امیر دودابی‌نژاد، گفت:‌ سرمایه‌گذاران با اجرای این طرح در یک فرایند رقابتی انتخاب شده و برق مورد نیاز کشور را با کمترین هزینه و حداکثر کارایی تولید می‌کنند.

وی یکی از سیاست‌های راهبردی صنعت برق را ‌توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور از طریق بخش غیردولتی برشمرد.

این مقام مسوول گفت:‌ سرمایه‌گذاری از برنامه چهارم توسعه به بعد در این صنعت از طریق قراردادهای (BOO) و (BOT) تسهیل شد و بدین ترتیب تاکنون در قالب ۸۴ واحد نیروگاهی بیش از ۱۳ هزار مگاوات بوسیله سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است.

دودابی‌نژاد ضمن تاکید بر اینکه روند توسعه ظرفیت نیروگاهی توسط بخش خصوصی براساس بند «ت» ماده «۴۸» قانون برنامه ششم همچنان ادامه خواهد داشت، افزود:‌ با توجه به دستورالعمل مربوطه، نحوه انتخاب سرمایه‌گذار و همچنین روش خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ها تا حدی متفاوت از گذشته انجام خواهد شد.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی اضافه کرد: قرار است در مرحله نخست سرمایه‌گذاران حسب نیاز کشور به تولید برق در نواحی مختلف و بوسیله فرایند برگزاری مناقصه انتخاب و در مرحله دوم، این نیروگاه‌ها برق خود را در بازار برق عرضه خواهند کرد و مابه‌التفاوت متوسط نرخ بازار و نرخ خرید تضمینی را دریافت می‌کنند.

دودابی نژاد  اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل جدید حداکثر زمان خرید تضمینی قراردادهایBOO، هفت سال و حداکثر زمان خرید تضمینی قراردادهای BOT، ۱۵ سال پیش‌بینی شده است و مانند ادوار گذشته نرخ پایه خرید تضمینی برق با تغییرات نرخ ارز و تورم تعدیل می‌شود.

وی افزود: براساس ابلاغ رویه اجرایی انتخاب سرمایه‌گذار بخش غیردولتی در احداث نیروگاه‌های حرارتی در تیر ماه امسال، سرمایه‌گذاران دارای توانمندی لازم حداکثر تا یازدهم شهریور ماه فرصت دارند، اسناد شناسایی و ارزیابی صلاحیت را تکمیل و به این شرکت ارسال کنند.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی در پایان گفت:‌ متعاقب این مرحله نیز مناقصات در استان‌های مازندران، تهران، ایلام و سایر نواحی نیازمند به افزایش ظرفیت تولید برق برگزار شده و سرمایه‌گذاران برای عقد قرارداد و اجرای پروژه انتخاب خواهند شد.

 

منبع: گفت: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)

 

مطالب اخیر