9906294

موافقت کمیسیون انرژی مجلس با کلیات طرح برق امید/نیاز صنعت برق به سرمایه¬گذاری سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی

موافقت کمیسیون انرژی مجلس با کلیات طرح برق امید/نیاز صنعت برق به سرمایه­گذاری سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: موافقت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح برق امید مایه افتخار و نقطه قوت صنعت برق است.

محمدحسن متولی‌زاده در نشست تخصصی با حضور پرویز محمدنژاد، قاسم ساعدی و مالک شریعتی رییس و اعضای کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و از طریق ارتباط تصویری با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق مناطق پنج‌گانه کشور در مرکز پایش شرکت توانیر با محوریت معرفی و بررسی جزییات طرح برق امید و قابلیت‌های فنی و اجرایی این طرح ملی، افزود: ترکیب کمیته برق مجلس یک ترکیب به طورکامل توانمند و آشنا به مسائل صنعت برق است.

وی موافقت کمیسیون انرژی مجلس با کلیات طرح «برق امید» را مایه افتخار و نقطه قوت صنعت برق برشمرد و ضمن اشاره به طرح پیشنهادی استفاده از دارایی‌های صنعت برق در بازار سرمایه، این طرح را برای پیشبرد طرح‌های صنعت برق دانست که نیازمند حمایت کمیسیون انرژی است.

مدیرعامل توانیر، گفت: صنعت برق در این سال‌ها به‌طور متوسط با ۷.۱ درصد رشد مصرف روبه رو بود که بالاترین میزان در مقایسه با متوسط جهانی است و پاسخگویی به چنین رشدی نیازمند ۲ برابر شدن تاسیسات نیروگاهی، خطوط و پست‌ها و اختصاص سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که از نظر منابع امکان پذیر نبود، هر چند به لحاظ فنی توانمندی لازم وجود داشت.

متولی زاده، به محدودیت منابع انرژی اشاره کرد به‌طوری‌که سال گذشته محدودیت سوخت گاز که سوخت اصلی نیروگاه‌ها محسوب می‌شود، صنعت برق را به استفاده از ۱۰ میلیارد لیتر گازوییل به ارزش چهارتا پنج میلیارد دلار وادارکرد که این میزان برابر با ۱۵ درصد از کل انرژی مصرفی نیروگاه‌هاست.

مدیرعامل توانیر هر سه کیلووات ساعت کاهش مصرف برق را با صرفه‌جویی در مصرف یک لیتر گازوییل برابر دانست و با تاکید بر اهمیت کار در هر دو بخش بهینه سازی مصرف انرژی و پیک سایی، به مدیریت توامان عرضه و تقاضای برق از سوی وزارت نیرو طی سه سال اخیر اشاره کرد.

وی به استفاده از روش تعرفه‌ای  که در دنیا اجرا می‌شود برای اصلاح مصرف اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما استفاده از این روش در کشور برای پایین آوردن مصرف برق یک سری از مشترکان خاص در ساعت پیک شبکه است.

پرویز محمد نژاد، رییس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس در این نشست گفت: کمیسیون انرژی پروژه‌ای مهم و با حساسیت ویژه و منحصر به فرد را در حوزه برق ایجاد کرده که اخذ تصمیم متقن و درست به طور حتم نیازمند مشاوره و تعامل با صاحبنظران و کارشناسان در این صنعت زیربنایی است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: کنترل و بهینه‌سازی مصرف با توجه به هزینه‌بر بودن احداث نیروگاه، مد نظر ما قرار دارد و اعتقاد داریم بهره‌برداری درست از شبکه توزیع و کنترل مصرف برق بهترین راهکار است.

وی ادامه داد: ما از کلیات طرح برق امید پشتیبانی می‌کنیم و به نظر می‌رسد با اجرای این طرح ملی، عدالت اجتماعی بین مشترکانی که الگو را رعایت می‌کنند و کسانی که به مصرف برق بی‌توجه هستند، برقرار می‌شود.

 قاسم ساعدی، عضو کمیته برق کمیسسون انرژی نیز بر عزم کمیسیون انرژی برای حل مسایل صنعت برق با توجه به ارتباط مستقیم این صنعت با پیشبرد فرایند توسعه در کشور تاکید کرد.

نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کار مطالعاتی مجلس برای ایجاد بسترهای برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور، از ستاد صنعت برق خواست الزام های این صنعت را با توجه به پیش‌بینی سال‌های آینده به کمیته برق ارایه دهند تا این کمیته با مشورت، هم‌اندیشی و اولویت‌بندی  بتواند گام‌های موثری را برای حل چالش‌های صنعت برق در برنامه هفتم توسعه بردارد.

وی اظهار داشت: همه دست اندرکاران کشور بر این باورند که طبقات محروم جامعه باید مورد توجه قرار بگیرند و اعتقاد دارم طرح برق امید نیز دیدگاه عدالت محور دارد و اینکه تلاش دارید فرهنگ مصرف را با تاکید بر عدالت اجتماعی بهینه کنید، قابل تقدیر است.

مالک شریعتی، عضو کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس نیز در این نشست خواستار طرح دستورالعمل‌های اجرایی طرح برق امید در کمیته برق کمیسیون انرژی با همکاری شرکت توانیر و برگزاری جلسه‌های مشترک برای رفع نکات جزیی از جمله فراوانی‌های مربوط به شناسایی سکونتگاه‌های غیردائم و خانه‌های خالی شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت محاسبه دقیق در طرح برق امید، بهره‌مندی ستاد صنعت برق از داده‌ها و اطلاعات بسیار دقیق را ویژگی مثبت صنعت برق کشور عنوان و افزایش هزینه مشترکان پر مصرف و تشویق کم مصرف‌ها در این طرح را مثمر ثمر دانست.

مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیرنیز با تبیین مطالعه پژوهشگاه نیرو در خصوص چگونگی وضعیت تامین انرژی برق تا سال ۱۴۰۷، همکاری مردم با برنامه‌های مدیریت مصرف طی سال ۹۸ را با حدود ۲ میلیارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی در مصرف برق همراه دانست که بابت آن ۱.۷ میلیارد تومان پاداش به مردم تعلق گرفت.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

 

 

مطالب اخیر