9709176

منابع مالی برای احداث نیروگاه‌های جدید از چه روش‌هایی تامین می‌شود؟

منابع مالی برای احداث نیروگاه‌های جدید از چه روش‌هایی تامین می‌شود؟

سخنگوی صنعت برق می‌گوید: منابع مالی ساخت پنج هزار و ۲۲۳ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید با بکارگیری سه روش «اوراق تسویه»، «اوراق قرضه» و «ارز صادراتی» تامین می‌شود.

محمودرضا حقی فام اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی‌های وزارت نیرو، تا قبل از فصل تابستان سال آینده، ۲۷ واحد نیروگاه حرارتی راه اندازی و ۲۳ واحد نیروگاهی دیگر ارتقا پیدا کند تا به این ترتیب، ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور پنج هزار و ۲۲۳ مگاوات افزایش یابد.

به گفته وی، به طور کلی برآورد شده است که افزایش پنج هزار و ۲۲۳ مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی به هفت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر افزود: بخشی از منابع مالی احداث این نیروگاه ها، با بکارگیری ماده پنج قانون بودجه و از طریق اوراق تسویه بانک‌ها تامین می‌شود.

براساس تبصره پنج قانون بودجه، مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی از دولت، بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه ای، با بدهی اشخاص یادشده به بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی از طریق تسویه بدهی‌های بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی به دولت قابل تسویه است. سقف مجاز تسویه بدهی توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: بخشی از منابع مالی نیز از طریق اوراق قرضه (به ویژه اسناد خزانه اسلامی) و ارز حاصل از صادرات تامین می‌شود.

وی ادامه داد: اوراق تسویه و قرضه علاوه بر بخش نیروگاهی، به بخش‌های انتقال و توزیع نیز اختصاص می‌یابد، اما عمده ارز‌های حاصل از صادرات به بخش نیروگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

۲۷ واحد نیروگاهی جدید شامل واحد‌های بخاری و گازی نیروگاه‌های ماکو، کاسپین، پرند، هرمز، زاهدان، کاشان، دالاهو، شیروان، غرب کارون، جهرم، عسلویه، سبلان، ایران ال. ان. جی، هریس، فردوسی، گل گهر، قشم، هنگام و خرم آباد است که به ترتیب تا خردادماه سال آینده راه اندازی خواهد شد.

بخشی از این واحد‌های نیروگاهی مانند پرند و کاسپین از تابستان امسال به مدار آمده و نیروگاه‌های دیگر نیز قرار است به نوبت تا خرداد ۹۸ وارد مدار بهره برداری شود.

علاوه بر ۲۷ واحدی که قرار است تا زمان اوج مصرف سال آینده راه اندازی شود، طرح افزایش توان عملیاتی ۱۹ واحد نیروگاهی در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است؛ با اجرای این طرح، ۲۸۱ مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه‌های حرارتی کشور اضافه خواهد شد.

در کنار این طرح، پروژه رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه‌های حرارتی نیز در چهار واحد نیروگاهی اجرایی خواهد شد که این طرح نیز ۲۲۰ مگاوات به ظرفیت عملیاتی نیروگاه‌های کشور می‌افزاید.

این افزایش ظرفیت‌ها الزاماتی دارد؛ از جمله اینکه باید ۵۰۰ میلیون یورو منابع ارزی برای تامین تجهیزات و قطعات نیروگاهی از خارج از کشور تامین شود؛ علاوه بر این، باید امکان برداشت از اعتبارات اسنادی گشایش یافته امکان پذیر شود.

علاوه بر این، سهم ۱۵ درصدی کارفرما توسط صندوق توسعه ملی از محل مطالبات مربوط به مابه التفاوت نرخ تکلیفی و قیمت تمام شده تامین و حواله ارزی منابع حاصل از صادرات برق در وجه تولیدکنندگان برق صادر شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب اخیر