14001224

 مصوبه شورای اقتصاد برای تولید نیروگاه‌های خورشیدی و بادی/ رفع محدودیت برق صنایع از طریق تجدیدپذیرها

 مصوبه شورای اقتصاد برای تولید نیروگاه‌های خورشیدی و بادی/ رفع محدودیت برق صنایع از طریق تجدیدپذیرها

وزیر نیرو از اقدامات انجام شده جهت تولید هر چه بیشتر برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در پیک تابستان، کمک به رفع محدودیت‌های تامین برق صنایع و توسعه و بهره‌برداری فراگیر پنل‌های خورشیدی توسط مردم خبر داد.

علی اکبر محرابیان توجه به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌خصوص توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی را از رئوس برنامه‌های وزارت نیرو در دولت سیزدهم عنوان کرد و اظهار داشت: با آغاز به‌کار دولت سیزدهم، وزارت نیرو احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر را طی ۴ سال اعلام کرد و این موضوع مهم در دستور کار سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق “ساتبا” قرار گرفت.

وزیر نیرو با اشاره به فراخوان عمومی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزود: این اقدام با استفاده از منابع مالی ناشی از صرفه‌جویی‌ سوخت صورت گرفت که با استقبال چشمگیر و تقاضای قابل توجه از سوی بخش خصوصی رو به رو شد.

وی ادامه داد: همچنین اخذ مجوز برای احداث ۷ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۳ هزار مگاوات نیروگاه بادی، در دستور کار شورای اقتصاد قرار دارد که شورای اقتصاد در گام اول مجوز ۴ هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی را برای دو سال آینده مصوب کرد.

محرابیان تاکید کرد: بر این اساس مقدمات عقد قرارداد احداث ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی برای سال ۱۴۰۱ با بخش خصوص در حال انجام است و فعالیت اجرایی برای احداث آن از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد، علاوه بر این که فرایند اخذ مجوز برای نیروگاه‌های بادی نیز بر اساس ظرفیت‌های ویژه برخی مناطق کشور در دست پیگیری است.

 

  • احداث ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی خانگی با اولویت مناطق و خانوارهای کمتر برخوردار

محرابیان در ادامه از احداث ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی خانگی با اولویت مناطق کمتر برخوردار و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی خبر داد و یادآور شد: مقدمات اولیه کار فراهم آمده و با هماهنگی های صورت گرفته با نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و همچنین سازمان بسیج مستضعفین، فرایند اجرایی برای احداث ۱۱۰ هزار سامانه خورشیدی خانگی در سال ۱۴۰۱ نهایی شده است.

وزیر نیرو گفت: اجرای دستورالعمل اجرایی طرح تامین برق عشایر کوچنده فاقد برق و واگذاری سامانه‌های برق خورشیدی قابل حمل نیز در دستور کار وزارت نیرو قرار داشته و تاکنون بیش از ۱۰ هزار سامانه خورشیدی تحویل عشایر شده و کماکان دنبال می‌شود، تا ان‌شاءالله با توسعه این اقدام حمایت‌های لازم از تولیدات کشاورزی و دامداری عشایر صورت گیرد.

  • ورود قابل توجه برق تجدیدپذیر به شبکه تا پیک تابستان ۱۴۰۱

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی سازمان ساتبا با بخش خصوصی تفاهم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر با شرکت‌های بخش خصوصی توانمند و متقاضی به عمل آمده است.

وی درباره موضوع این تفاهمنامه‌ها نیز یادآور شد: با مشارکت این شرکت ها جهت تامین برق مورد نیاز در زمان اوج مصرف برق کشور در سال ۱۴۰۱، ظرفیت قابل توجهی از نیروگاه‌های جدید تجدیدپذیر به بهره‌برداری خواهد رسید.

  • بهره گیری از ظرفیت‌های مصوب در بودجه ۱۴۰۱

محرابیان ظرفیت‌های مصوب در بودجه سال ۱۴۰۱ را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: در تعامل با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان، تمهیدات لازم برای توسعه  نیروگاه های تجدیدپذیر صورت گرفت و با تصویب تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ امیدواریم بتوانیم گام های موثری در این رابطه برداریم.

 وی برنامه “توسعه و بهره‌برداری فراگیر پنل‌های خورشیدی از طریق عموم مردم” را به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت نیرو مورد تاکید قرار داد و افزود: در این رابطه از طریق سرمایه های مردمی نصب پنل های اختصاصی برای استفاده از برق تجدید پذیر در منازل، واحدهای کوچک و بزرگ خدماتی، تجاری و کارگاهی و از این قبیل در دستور کار قرار داشته و پیگیری می‌شود.

  • تامین برق صنایع پر‌مصرف از طریق احداث نیروگاه­‌های تجدیدپذیر

محرابیان همچنین نیروگاه‌های تجدیدپذیر را راهکاری برای برون رفت از برخی محدودیت‌های تامین برق صنایع پرمصرف برشمرد و تصریح کرد: به منظور رفع مشکلات ناشی از قطع برق صنایع در ساعات اوج مصرف، تفاهم‌نامه­‌ای میان معاونت‌های وزارتخانه‌های صمت و نیرو تهیه شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: بر این اساس معادل انرژی تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر با توان ثابت به صنایع احداث کننده نیروگاه تحویل شده و تداوم تحویل در شرایط اوج مصرف نیز تعهد می‌شود.

 

 پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)

مطالب اخیر