140007264

متوسط نرخ خرید هر کیلووات برق به ۹۲۱ ریال رسید

متوسط نرخ خرید هر کیلووات برق به ۹۲۱ ریال رسید

متوسط نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها در شش ماهه نخست سال، با ۲.۷ درصد افزایش به ۹۲۱ ریال بر کیلووات ساعت رسید.

بر اساس گزارش‌های تهیه شده از سوی دفتر نظارت و کنترل بر عملکرد بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران، این نرخ در مدت مشابه سال قبل برابر ۸۵۹ ریال بوده که حکایت از افزایش ۲.۷ درصدی دارد.

یکی از مهمترین دلایل این افزایش، تغییر سقف قیمت پیشنهاد انرژی در بازار عمده فروشی  از ۶۰۰ به ۶۴۲ ریال است که از تاریخ ۱۱خرداد سال ۱۴۰۰ اجرایی شده است.

از سوی دیگر افزایش بی سابقه نیاز مصرف و کمبود تولید نیروگاه ها در ۶ ماهه نخست امسال (به خصوص کاهش تولید نیروگاه‌های برقابی) موجب بروز شرایط بحرانی در بهره برداری از شبکه شد که به تبع آن، افزایش قیمت های پیشنهادی نیروگاه ها را نیز در بر داشته است.

بدیهی ست تغییرات خرید برق در تکنولوژی های متفاوت یکسان نبوده است به طوری که میزان افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه های سیکل ترکیبی به طور متوسط برابر ۶.۱۱ درصد، نیروگاه های بخار برابر ۹.۱۳ درصد و نیروگاه های گازی ۱.۴ درصد بوده و متوسط نرخ خرید برق از  نیروگاه های برقابی یک دهم درصد کاهش داشته است.

پیشتر  معاون اول رئیس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی تعیین قیمت خرید برق براساس سازوکار بازاربورس را ابلاغ کرده است. این آیین‌نامه که ماده ۴۴ برنامه ششم محسوب می‌شود به نیروگاه‌های برق با ظرفیت تولید بیش از ۲ مگاوات این امکان را می‌دهد تا با عرضه در بورس کالا و بدون دخالت دولت نسبت به فروش برق خود اقدام کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

 

                                                                                                                                                        

مطالب اخیر