9911251

متوسط راندمان تولید برق حرارتی کشور به ۴۲ درصد می‌رسد

متوسط راندمان تولید برق حرارتی کشور به ۴۲ درصد می‌رسد

در دو سال گذشته ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با متوسط راندمان ۳۲ درصد فعالیت می‌کنند.

مدیرکل دفتر تحقیقات شرکت برق حرارتی در ادامه افزود: با احداث ۷۵۰۰ مگاوات بخش بخار و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، راندمان نهایی این واحد‌ها به حدود ۴۵ درصد و متوسط راندمان تولید برق حرارتی کشور به ۴۲ درصد افزایش خواهد یافت.

اسماعیل نمازی مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت برق حرارتی با بیان اینکه خوشبختانه با توجه به تعهداتی که در برنامه بالا دستی داده بودیم از ابتدای سال ۹۹ با بهینه سازی واحد‌های موجود و همچنین با مدار آمدن واحد‌های جدید سیکل ترکیبی ما عمل کردیم، ادامه داد: در مقیاس بین‌المللی راندمان نیروگاه‌های ما عدد قابل ملاحظه‌ای و قابل قبولی است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت برق حرارتی افزود: در دو سال گذشته ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با متوسط راندمان ۳۲ درصد فعالیت می‌کنند. با احداث ۷۵۰۰ مگاوات بخش بخار و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، راندمان نهایی این واحد‌ها به حدود ۴۵ درصد و متوسط راندمان تولید برق حرارتی کشور به ۴۲ درصد افزایش خواهد یافت.

نمازی گفت: همچنین با توجه به عدم نیاز واحد‌های بخار سیکل ترکیبی به مصرف سوخت اضافی، احداث این واحد‌ها سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز به همراه خواهد داشت.

او با اشاره به خاموشی‌های اخیر گفت: در واقع مجموعه تولید برق همان مقدار سوختی را دریافت می‌کند که تبدیل به برق و در اختیار مشترکان قرار می‌دهد و قاعدتا با همان مقدار سوخت دریافتی بنا به دلایلی کاهش پیدا کند طبیعی است ما در تولید به مشکل بر خواهیم خورد.

نمازی تصریح کرد: طبق مذاکراتی که با شرکت گاز و شرکت پخش انجام شده سعی شده برق مشترکان تا جایی که هست فراهم و در اختیارشان قرار گیرد به هر صورت مشترکان خانگی شرکت گاز در اولویت کامل هستند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت برق حرارتی اضافه کرد: با توجه به وضعیت حاکم در کشور کار نیروگاه تعطیلی ندارد و با توجه به اوضاع حاکم کرونا در کشور، یک لحظه نیروگاه‌های ما تعطیل نشده‌اند و کار‌های تعمیرات و بهره برداری به صورت آنلاین انجام می‌شود.

او بیان کرد: ما تعمیراتی را پیش‌بینی کرده بودیم که این تعمیرات مقدمات واحد‌های پیک تابستان سال ۱۴۰۰ است که بالغ بر ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی نیروگاه‌ها و راندمان را داشته‌ایم که با توجه به آن امیدواریم خاموشی نداشته باشیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی برق نیوز

مطالب اخیر