14021119

لایحه بودجه ۱۴۰۳ صنعت برق تصویب شد / اختصاص ٢٩١ هزار میلیارد تومان بودجه به بخش برق در سال جدید

مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه گذاری شرکت توانیر با اشاره به تصویب بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ صنعت برق در مجلس شورای اسلامی، از اختصاص ٢٩١ هزار میلیارد تومان بودجه به بخش برق در سال جدید خبر داد.

نصرت اله عباس زاده، مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه گذاری شرکت توانیر با اشاره به تصویب بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ صنعت برق که اخیراً از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، به تشریح کلیات بودجه سال آتی از دیدگاه صنعت برق پرداخت.

وی با اشاره به نهایی شدن متن احکام و تبصره ها همچنین سقف منابع و مصارف بودجه کل کشور به میزان ۶ هزار و ۴۵٨ هزار میلیارد تومان ،سهم صنعت برق را با لحاظ شرکت های توزیع برق حدود ٢٩١ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که ۴.۵ درصد بودجه کل کشور است.

عباس زاده متوسط قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق با سوخت یارانه ای را در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حدود ۵۲۰ تومان عنوان کرد که این رقم در بودجه اصلاحی امسال حدود ۴۰۰ تومان بود.

مدیرکل دفتر بودجه توانیر در ارتباط با ظرفیت های پیش بینی شده قابل استفاده برای صنعت برق در بودجه ۱۴۰۳ به موضوعات مهمی از قبیل تهاتر بدهی های بانکی، تاکید بر ظرفیت ماده ۵۶ قانون الحاق (١)، بهینه سازی مصرف انرژی و اختصاص ردیف جداگانه به بهینه سازی مصرف برق و  نیز چگونگی ثبت و ضبط ما به تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی فروش برق اشاره کرد و اظهار داشت: مطلب قابل توجه در خصوص استفاده از اوراق مالی اسلامی به پشتوانه مابه تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی فروش برق این است که در سال گذشته و امسال در قالب اصلاح تبصره (۵) قانون بودجه به ترتیب ۲۰ و ۳۰ هزار میلیارد تومان در دو سال تصویب شد که تا به حال بی سابقه بوده و امیدوار هستیم که بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳که ردیف های تفصیلی مطرح خواهد شد، اعتبار مناسبی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

وی در خصوص ویژگی های بودجه ۱۴۰۳ افزود: در بخش تعدد احکام بودجه و چیدمان و توالی آنها به واسطه سوابق قانونی از جمله قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق و همچنین لایحه قانون الحاق ٣، تغییرات زیادی نسبت به سنوات قبل اتفاق افتاده و برخی از احکام سنواتی که حالت تکراری داشتند هم در خصوص صنعت برق و هم درخصوص سایر بخش ها، با این استدلال که در لایحه قانون الحاق ٣ دائمی خواهند شد از لایحه بودجه ۱۴۰۳ حذف یا جا به جا شده است.

 

این مقام مسوول تصریح کرد: به عنوان مثال مبحث هدفمند کردن یارانه ها که به تبصره ١۴ معروف شده بود، پیش بینی شده یا مبحث معروف به تامین مالی که هر سال در تبصره ۵ می‌آمد، در تبصره ١ پیش بینی شده و برخی از بندهای تبصره ١۵ که از قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به صنعت برق اختصاص یافته بود ،در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ و برخی در تبصره ٧ ادغام شد و برخی نیز بنا به استدلال فوق حذف شده است.

عباس زاده از نکات قابل توجه بودجه ۱۴۰۳ که ممکن است در سال آینده چالش برانگیز باشد را عدم پیش بینی بند (ن) تبصره (٨) قانون بودجه ۱۴۰۳ که بواسطه آن تعدادی از همکاران شرکتهای توزیع در ستاد شرکت توانیر مأمور شده اند، عنوان و ابراز امیدواری کرد این موضوع مهم به زودی در لایحه قانون الحاق (٣) از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شود.

وی از نکات مهم دیگر که در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق اضافه شد را بحث الزام به اجرای ماده (٣) قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق و تسهیم آن بین بخش های مختلف صنعت برق عنوان کرد که چون بدون هماهنگی با مجموعه وزارت نیرو بود، در اجرا مشکل ایجاد خواهد کرد.

مدیرکل دفتر بودجه توانیر خاطر نشان کرد: اصلاح روابط و جریان مالی صنعت برق نیز به طور تلویحی در ریل گذاری بودجه سال ۱۴۰۳ مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم در سال آینده به نحو مطلوبی این موضوع را هم عملیاتی کنیم.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب اخیر