9903314

طرح نیروگاه ملی امسال اجرا می‌شود/ صرفه‌جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌ها

طرح نیروگاه ملی امسال اجرا می‌شود/ صرفه‌جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌ها

عملیات اجرایی طرح نیروگاه ملی، امسال در یکی از نیروگاه‌های کشور آغاز می‌شود.

طرح نیروگاه ملی با واحدهای پیشرفته ساخت داخل منطبق با شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور و با اهداف افزایش توان و راندمان، انطباق با شرایط زیست‌محیطی و کاهش مصرف آب، کنترل آلاینده‌ها، کاهش هزینه‌های احداث و بهبود بازه‌های تعمیرات، در مطالعات و بررسی‌های علمی و کارشناسی ابتکاری مانند طرح اچ.ای.اس (HAS – High Ambient Solution) تهیه شده است.

نخستین نمونه این طرح نیز با استفاده از واحد پیشرفته ساخت داخل MGT 75 خواهد بود که قرار است در سال ۹۹ اجرای آن در یکی از نیروگاه‌های کشور آغاز شود.

 معاون برق و انرژی وزیر نیرو مهر سال گذشته گفته بود طرح احداث نیروگاه ملی با استفاده از همه امکانات داخلی تا پایان امسال ارائه می‌شود.

به گفته «همایون حائری»، در این طرح همه تجهیزات نیروگاهی با استفاده از توان متخصصان داخلی و بدون نیاز به تجهیزات خارجی ساخته خواهد شد.

 

  • صرفه‌جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌ها

همچنین معاونت برق و انرژی وزارت نیرو اعلام کرد تک رقمی‌ شدن‌ تلفات‌ شبکه‌ توزیع‌ نیروی‌ برق‌ کشور‌ صرفه‌جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌ها را به دنبال داشته است.

بر اساس این گزارش، انرژی الکتریکی همواره یکی از دغدغه‌های صنعت برق در جهان است. فرسودگی تاسیسات، طول و گستردگی شبکه، انشعاب‌های غیرمجاز، خطاهای قرائت لوازم اندازه‌گیری و طراحی ضعیف از جمله عوامل مهم در بوجود دمدن این هدررفت انرژی الکتریکی است.

با برنامه‌ریزی و اقدام‌های صورت گرفته در سال ۹۸، برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران تلفات انرژی در بخش توزیع، تک رقمی شد و به ۹.۷۶ درصد رسید.

این کاهش ۷ درصدی نسبت به سال قبل منجر به صرفه‌جویی بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب در گاز مصرفی نیروگاه‌ها و جلوگیری از انتشار بیش از یک میلیون تن دی اکسید‌کربن در هوا و همچنین صرفه‌جویی حدود ۲۴۰ میلیون یورو در احداث نیروگاه‌ها شده است.

در زمان حاضر، تلفات در بخش توزیع برق کشور از بسیاری از کشورهای مطرح جهان از جمله برزیل، ترکیه، مکزیک، مجارستان، کرواسی، هند و پاکستان کمتر شده است.

این اقدام‌ها که به منظور کاهش تلفات با جدیت در کشور شروع شده در سال‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

همچنین نتایج حاصله پیش از موعد پیش‌بینی شده در برنامه دولت دوازدهم محقق شده است.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)

مطالب اخیر