9705272

طراحی تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق

طراحی تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از طراحی تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق در کشور خبر داد.

 

به‌گفته محمودرضا حقی‌فام در همین راستا وزارت نیرو تا یک ماه آینده افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها را به مجلس ارائه خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق کشور در پاسخ به این سوال که رویکرد وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان پرمصرف‌ برق چیست و اینکه آیا تا پایان تابستان مصوبه دولت برای افزایش تعرفه‌های برق را خواهیم داشت، گفت: ما معتقد هستیم که باید هر چه سریع‌تر تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها اصلاح و مصوب شود و در حال حاضر هم تمام وقت با مجلس در حال رایزنی بررسی این موضوع هستیم. وی افزود: وزارت نیرو تا یک ماه آینده به‌صورت مشخص پیشنهاد خود را به مجلس ارائه خواهد کرد واگر کمیسیون انرژی با این موضوع همراه باشد، بلافاصله اگر نیاز باشد، این موضوع باید در صحن مجلس یا اگر نیاز نبود به وزیر نیرو این مجوز را بدهد که این تعرفه‌ها را اعمال کنند.

حقی‌فام ادامه داد: با این نظام سوبسیدی اتفاقا پرمصرف‌ها در حال دریافت بیشتر یارانه‌ها هستند و عملا نقش بیشتری هم در خاموشی دارند، چرا که مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، چوب پرمصرف‌ها را می‌خورند، بنابراین نظام تعرفه‌ای موجود و یارانه بیشتر نتوانسته از رشد مصرف پرمصرف‌ها جلوگیری کند و دلیل آن این بوده است که در سال‌های گذشته با حفظ ساختار تعرفه به‌صورت یکسان تعرفه برق افزایش یافته است.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: این حفظ ساختار تعرفه برق هیچ سیگنالی به پرمصرف‌ها نداده است و همان رشد تعرفه برای پله‌های پایین مصرف و پله‌های بالای مصرف اعمال می‌شود، در حالی که به پله‌های پایین مصرف نباید افزایش تعرفه برق اعمال شود و اتفاقا مشترکانی که الگو را رعایت می‌کنند، چرا باید پول بیشتری بدهند و آن مشترکی که پرمصرف است باید سهم بیشتری داشته باشد. وی اضافه کرد: تعرفه مشترکان پرمصرف برق طراحی شده است و امیدوار هستیم مجلس این اجازه را به ما بدهد که ما بتوانیم یک سیاستی را اعمال کنیم که نه به مفهوم اینکه اقتصاد برق را تامین کنیم، بلکه باید سیگنالی به مشترکان پرمصرف بدهیم تا مدیریت مصرف مناسبی داشته باشند.

حقی‌فام در پاسخ به این سوال که چه میزان از مشترکان برق پرمصرف هستند، گفت: به‌طور کلی ۸۴ درصد مشترکان برق وضعیت نرمال دارند، بنابراین ۱۶ درصد باقیمانده وضعیت پرمصرفی دارند که در پله‌های بالای مصرف هستند. وی ادامه داد: مشترکان خانگی به ویژه پله‌ آخر مصرف که به معنای واقعی پرمصرف هستند ۳ درصد مشترکان را تشکیل می‌دهند که سهم قابل توجهی از مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند.

 

منابع: خبرگزاری فارس/روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب اخیر