140205072

صنایع خریدار برق تجدیدپذیر معاف از برنامه های مدیریت مصرف

صنایع خریدار برق تجدیدپذیر معاف از برنامه های مدیریت مصرف

معاون بازار برق ایران از معافیت صنایع خریدار برق تجدیدپذیر از بورس انرژی از برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد. حمیدرضا باقری در توضیح روند ثبت درخواست در تابلوی سبز بورس انرژی گفت: ثبت درخواست‌ها به صورت بسته ماهانه انجام می‌شود؛ به‌طوری‌که متقاضیان از روز یکم تا پایان هرماه می‌توانند درخواست تأمین برق برای ماه آینده را به ثبت برسانند و این روال به همین شکل ادامه می‌یابد.

به گفته وی؛ آن دسته از صنایعی که در تیرماه برق مورد نیاز خود را خریداری کرده­اند در ماه جاری (مرداد) با محدودیت مواجه نخواهند شد؛ به عبارت دیگر، خریداران برق در این تابلو علاوه بر ایفای تعهدات قانونی خود، از برنامه‌های مدیریت مصرف وزارت نیرو و مدیریت شبکه برق کشور (به غیر از موارد اضطراری و بحرانی شبکه سراسری برق) معاف می‌شوند و می‌توانند برق پایدار و مطمئن دریافت کنند. باقری در این رابطه به الزام صنایع و ادارات دولتی برای تأمین درصدی از برق مصرفی خود از طریق انرژی تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون، تمامی مصرف کنندگان بالای یک مگاوات و ادارات و سازمان‌های دولتی و عمومی موظف به تأمین بخشی از برق مصرفی خود از نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند، به طوری‌که صنایع مکلف شدند یک درصد و ادارات دولتی هر ساله پنج درصد به مدت چهار سال (در مجموع ۲۰ درصد) برق مورد نیاز خود را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی) تأمین کنند. وی با اعلام اینکه هیچ‌گونه محدودیتی در پاسخ به نیاز متقاضیان در این بازار وجود ندارد، اظهار داشت: وجود این امکان در زمان ناترازی برق و اوج بار مصرف در کشور به تامین برق مورد نیاز صنایع کمک کرده و ضمن افزایش تولید از خسارات ناشی از محدودیت و خاموشی برق نیز جلوگیری می کند.

معاون بازار برق ایران خاطرنشان کرد: تا کنون در مجموع بیش از ۹۸ میلیون کیلووات ساعت انرژی تولیدی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این تابلو معامله شده است که از این میان حجم معاملات برای تحویل تیر ماه بالغ بر ۵۵ میلیون کیلووات ساعت و برای تحویل مرداد ماه ۳۳ میلیون کیلووات ساعت بوده است.

وی توضیح داد: قیمت اولین معامله برق در تابلو سبز بورس انرژی در حدود ۱۹۰۰ تومان بود و اکنون این رقم به ۳۷۰۰ تومان رسیده است؛ البته در بازه‌های زمانی مختلف این عدد متفاوت خواهد بود.

وی در ادامه از افزوده شدن به حجم برق قابل عرضه در تابلوی سبز بورس انرژی کشور خبر داد و گفت: برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی در تابلو سبز بورس عرضه می‌شد، اما با اضافه شدن دو نیروگاه بادی، حجم برق مورد عرضه در تابلوی سبز بورس انرژی کشور افزایش قابل توجهی یافت.

معاون بازار برق ایران در این باره افزود:  دو نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی آقکند واقع در آذربایجان شرقی و میل نادر واقع در سیستان و‌ بلوچستان به عنوان نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی در معاملات تابلوی سبز بورس انرژی فعالیت خود را رسما آغاز کردند و به طور متوسط در هرساعت ۶۰ مگاوات برق تولید می‌کنند.

باقری گفت: در کنار ساتبا، حدود ۱۵ نیروگاه خورشیدی و دو نیروگاه بادی در حال عرضه برق تولیدی خود در این بازار هستند.

 

منبع: خبرگزاری انرژی پرس

مطالب اخیر