990522

شناورسازی تعرفه خرید تضمینی برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر

شناورسازی تعرفه خرید تضمینی برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر

عضو سندیکای صنعت برق از بررسی تعرفه خرید تضمینی برق با دستور وزیر نیرو خبر داد و گفت: به روزرسانی این تعرفه نقش مهمی در افزایش تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر خواهد داشت.

کریم کبیری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، اظهار داشت: ایران پتانسیل قابل توجهی در زمینه تولید برق از انرژی بادی، خورشیدی، زیست توده، برق آبی و زمین گرمایی دارد.

وی افزود: در زمینه انرژی بادی حداقل پتانسیل تولید ۶۰ هزار مگاوات برق را دارا هستیم و در زمینه انرژی خورشیدی نیز ۳۰۰ هزار مگاوات ظرفیت در کشور وجود دارد. در عین حال ظرفیت بالایی در زمینه تولید برق از نیروگاه های برق آبی کوچک قابل نصب بر روی سدهای خاکی و رودخانه ها وجود دارد و می توان حدود ۱۵ هزار مگاوات انرژی از این طریق تولید کرد.

رئیس کمیته انرژی های تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق ادامه داد: در خصوص تولید برق از محل فضولات انسانی و حیوانی نیز پتانسیل بالایی داریم و برای تولید برق از انرژی زمین گرمایی در مناطقی مانند دماوند، سبلان و محلات از ظرفیت خوبی برخوردار هستیم.

کبیری با اشاره به ظرفیت اسمی ۸۷ هزار مگاواتی نیروگاه های برق آبی کشور، افزود: حدود یک درصد این رقم از طریق انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود.

وی با بیان اینکه قانون الزام به خرید برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر باعث شکل گیری بخش خصوصی فعال در حوزه نیروگاهی، سرمایه گذاری، پیمانکاری، مهندسی، تولید تجهیزات و بازرگانی شده است، گفت: در حال حاضر حدود ۲۵۰ شرکت فعال در این زمینه داریم که می توان به فعالیت ۶ شرکت در تولید پنل، ۲ شرکت در تولید اینورترهای خورشیدی، و ۶ شرکت در تولید اینورترهای بادی اشاره کنیم.

 عضو سندیکای صنعت برق با تاکید بر اهمیت ثبات قوانین و تطبیق سریع آن با شرایط اقتصادی کشور، اظهار داشت: تعرفه خرید تضمینی برق که قبلاً از سوی وزارت نیرو مشخص شده بود، یک تعرفه ثابت بود که حالا باید بر اساس تغییرات نرخ ارز و تورم مورد بازنگری قرار گیرد که در این خصوص مکاتباتی را با وزارت نیرو انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه وزیر نیرو در خصوص به روز رسانی قانون دستور مثبت داده که امیدواریم هرچه زودتر تعرفه شناور مشخص شود تا از فرصت های بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

 

منبع: سندیکای صنعت برق ایران

 

مطالب اخیر