98070063

شبکه برق ایران و عراق به بکدیگر متصل می شود

شبکه برق ایران و عراق به بکدیگر متصل می شود

یک مقام مسئول در صنعت برق گفت: شبکه برق ایران و عراق سنکرون می‌شود و تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تلفات شبکه برق این کشور ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

طبق آخرین آمار رسمی ۸۲ درصد برق عراق، از گاز تامین می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۷ میلادی به ۸۴ درصد خواهد رسید. عراق طی دو سال آینده سه نیروگاه جدید را به مدار خواهد آورد که برای تامین گاز مورد نیاز آن، به سمت جمع آوری گاز‌های همراه از میادین نفتی خود رفته است تا پس از پایان یافتن قرارداد خود با ایران، از این منابع بهره ببرد. برآیند وضعیت صنعت برق عراق از وابستگی این کشور به گاز ایران برای تامین برق و توانایی ایرانی‌ها در حوزه ساخت و توسعه صنعت نیروگاهی این کشور حکایت دارد.

عراق بین ۵۰۰ مگاوات و ۱۲۰۰ مگاوات برق – که به ترتیب برای زمستان و تابستان از ایران دریافت می‌کند- حدود ۱.۲ میلیارد دلار در هر سال هزینه می‌کند. از سویی دیگر بر اساس گزارش وضعیت مصرف انرژی جهانی که شرکت بریتیش پترولیوم منتشر می‌کند، صادرات گاز ایران به عراق به ۱۵۴ میلیون فوت مکعب در روز (۱۳ درصد ذخایر گاز حال حاضر عراق) رسیده است که این میزان صادرات گاز به عراق اجازه تولید حداقل ۱۰۰۰ مگاوات دیگر برق را می‌دهد و برنامه‌هایی نیز وجود دارد که آن را به ۴۰۰۰ مگاوات برساند.

 

سه پروژه مهم ایران برای بهبود وضع صنعت برق عراق

 

این مقام مسئول، بازار عراق را برای تمامی صنایع کشور از جمله صنعت برق، استراتژیک عنوان کرد و گفت: طی ماه‌های اخیر فعالیت‌های جدی‌ای را در ارتباط با تعریف پروژه‌های جدید در قالب پروتکل‌های همکاری بین وزارت نیرو و وزارت برق عراق انجام دادیم. طبق این قرارداد فعالیت‌های مشترک بین ایران و عراق در بخش صنعت برق طی سه سال (سه مرحله) ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی انجام می‌شود.

وی افزود: شبکه برق دو کشور سنکرون (وصل دو شبکه کاملاً مجزای برق به یکدیگر به طریقی که هیچ نوع شدت جریان ضربه‌ای قابل ملاحظه‌ای ایجاد نشود) می‌شود.همچنین طبق قرارداد بین ایران و عراق تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تلفات شبکه برق عراق به میزان ۳۰ درصد کاهش می‌یابد؛ در حال حاضر تلفات شبکه برق عراق بالغ بر ۵۰ درصد است.

به گفته این مقام مسوول تا آخر سال ۲۰۲۱ میلادی نیز برنامه افزایش راندمان نیروگاه‌ها و تولید برق عراق را در دستور کار داریم. جلسات مختلفی در این زمینه انجام شد. در همین راستا تفاهم نامه‌ها تبدیل به قرارداد شد که در حال پیشبرد آن هستیم. البته با توجه به شرایط اخیر پیش آمده در عراق این روند با تاخیر و وقفه پیش می‌رود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب اخیر