9711293

سه تفاهم نامه همکاری برقی بین ایران و عراق امضا شد/ مطالبات برقی عراقی‌ها با ارز‌هایی غیر از دلار پرداخت می‌شود

سه تفاهم نامه همکاری برقی بین ایران و عراق امضا شد/ مطالبات برقی عراقی‌ها با ارز‌هایی غیر از دلار پرداخت می‌شود

در جریان نشست مشترک وزرای نیرو و برق ایران و عراق سه برنامه اجرایی میان وزرا و معاونان این دو وزارتخانه به امضا رسید.

براساس توافق وزرای نیرو و برق ایران و عراق سه برنامه سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، کاهش تلفات شبکه برق عراق به میزان ۳۰ درصد تا پایان سال ۲۰۲۰ و جبران کمبود تولید برق عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد شد.

در برنامه به امضا رسیده میان وزرای دو کشور موضوع “سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی” مورد توافق طرفین قرار گرفته است که براساس این توافق اقدامات اجرایی در این خصوص نیز از اواسط اسفندماه سال جاری توسط طرفین شروع می‌شود.

“کاهش تلفات شبکه برق عراق به میزان ۳۰ درصد تا پایان سال ۲۰۲۰” نیز یکی دیگر از بند‌های این توافق است که برای این بخش هم پروژه‌های مختلف کاهش تلفات همچون تعمیر و بازسازی ترانسفورماتور‌های قدرت در نظر گرفته شده است.

بند پایانی این برنامه نیز مربوط به “جبران کمبود تولید برق عراق تا پایان سال ۲۰۲۱” است که این مهم نیز شامل بازسازی نیروگاه‌های فرسوده، بهینه‌سازی و ارتقای نیروگاه‌های موجود و احداث نیروگاه‌های جدید توسط شرکت‌های صنعت برق ایران خواهد بود.

در این نشست وزیر برق عراق نیز در خصوص پرداخت بدهی‌ها گفت: پولی که به ایران پرداخت می‌کنیم به صورت ارزی به غیر از دلار خواهد بود.

لوی الخطیب وزیر برق عراق در خصوص همکاری‌های دو کشور اظهار کرد: ما قراردادی برای صادرات برق و تامین برق مورد نیاز مردم با شرکت توانیر به امضا رساندیم، اما این را باید در نظر داشت که عراق کشوری غنی به لحاظ منابع و انرژی است و واردات برق و گاز ما موقتی است و تا زمانی که نیاز‌های خود را رفع کنیم به خرید برق از ایران ادامه می‌دهیم. در قراردادی که امضا کردیم چگونگی پرداخت قرارداد جدید واردات برق نیز مشخص شده است.

وی افزود: پرداخت بدهی‌های عراق به ایران آغاز شده و مشکلی در خصوص مراودات مالی دو کشور وجود ندارد ضمن آنکه دو بانک خصوصی ایران برای دریافت مطالبات مشخص شده‌اند و بانک مرکزی عراق نیز با آن‌ها هماهنگ است و پولی که به ایران پرداخت می‌کنیم به صورت ارزی به غیر از دلار خواهد بود.

 

منابع: پایگاه اطلاع­ رسانی برق نیوز/خبرگزاری ایلنا

 

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب اخیر