980913

سهم بخش خصوصی در توسعه ظرفیت نیروگاه ها

سهم بخش خصوصی در توسعه ظرفیت نیروگاه­ها

سهم بخش خصوصی در توسعه ظرفیت نیروگاهی روز به روز در حال افزایش بوده و تا پایان امسال حداقل سه پروژه توسط این بخش اجرا و باعث افزایش ظرفیت ۱۰۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی خواهد شد.

هم اکنون نزدیک به ۴۴ هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی مربوط به بخش خصوصی و ۲۱.۵ هزار مگاوات از ظرفیت این واحد‌ها مربوط به بخش دولتی است. در حال حاضر ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه توسط بخش دولتی و حدود ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه توسط بخش خصوصی در حال احداث است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، سهم ۳۳ درصدی بخش دولتی در مالکیت نیروگاه‌های حرارتی با احتساب ۱۱ هزار و ۱۴۶ مگاوات نیروگاه حرارتی آماده واگذاری، به ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.

به طور کلی بیش از ۹۲ درصد تولید برق کشور بر عهده نیروگاه‌های حرارتی است که مجموع تولید این واحد‌ها در سال گذشته به حدود ۲۸۷ میلیارد کیلووات ساعت رسیده بود.

طبق آخرین آمار ۶۷ درصد از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی متعلق به بخش خصوصی است؛ سهمی که رو به گسترش بوده و قرار است با ۱۱ هزار مگاوات دیگر که توسط این بخش آماده بهره‌برداری است، سهم دولت به مرور زمان به حدود ۱۶ درصد کاهش یابد.

در این راستا، امیر دودابی نژاد – مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی با بیان این‌که پروژه‌های متعدد نیروگاهی توسط بخش خصوصی در اقصی نقاط کشور در حال اجرا شدن است، اظهار کرد: از جمله آن پروژه‌های نیروگاهی قشم و خرم‌آباد است که تا آخر سال آماده افتتاح خواهد شد. بخش بخار نیروگاه هریس نیز درحال ساخت است.

وی ادامه داد: بالغ بر ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به ظرفیت نیروگاهی کشور تا پایان سال توسط بخش خصوصی اضافه می‌شود.

 

منبع: برق نیوز

مطالب اخیر