980501

سنکرون واحد اول گازی نیروگاه غرب کارون مپنا و واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

سنکرون واحد اول گازی نیروگاه غرب کارون مپنا و واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

واحد اول گازی نیروگاه بلوکی غرب کارون و واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در تیر ماه ۹۸ با شبکه سراسری برق سنکرون شدند.

نیروگاه غرب کارون که در منطقه دشت آزادگان، کیلومتر ۲۷ جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد، برای تأمین برق میادین چهارگانه نفتی با ظرفیت نامی ۵۲۰ مگاوات شامل یک بلوک سیکل ترکیبی با استفاده از توربین‌های گازی MAP2A (قابل ارتقا به MAP2B) و سیکل بخار سه فشاره با راندمان بالای ۵۱ درصد و قابل افزایش به ۵۳ درصد و سیستم کنترل MAPCS احداث شده است.

قرارداد فروش برق نیروگاه غرب کارون مپنا، برای نخستین بار با سرمایه‌پذیری خارج از حیطه وزارت نیرو (شرکت مهندسی و توسعه نفت – وزارت نفت) به صورت خرید تضمینی، به روش BOO  و طول دوره ۲۰ ساله به امضاء رسیده است.

بر اساس مفاد قرارداد، مدت زمان برای سنکرون واحد اول گاز ۱۵ ماه و واحد بعدی گاز به فاصله ۲ ماه، واحد بخار ۳۰ ماه، تحویل موقت ۲ ماه پس از سنکرون و تحویل دائم ۱۲ ماه پس از تحویل موقت تعیین شده است.

ظرفیت واحدها شامل دو واحد ۱۷۰ مگاوات توربین گاز و یک ۱۸۰ مگاوات توربین بخار و سیستم خنک کن ACC و پست ۲۳۰ کیلو ولت است. کارفرمای پروژه، شرکت تولید برق غرب کارون مپنا و مشاور کارفرما نیز شرکت قدس نیرو است.

همچنین واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیز به شبکه برق سنکرون گردید و با سنکرون این واحد، تعداد واحدهای نیروگاهی سنکرون شده توسط شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا به نمایندگی از گروه مپنا در این پروژه، به ۹۶ واحد با ظرفیت ۱۴۷۴۳ مگاوات رسید.

 

منبع: گروه مپنا

 

مطالب اخیر