9812052

سنکرون نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد

سنکرون نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد

نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد، بهمن ماه سال جاری با شبکه سراسری برق سنکرون شد.

با سنکرون این واحد، تعداد واحدهای نیروگاهی سنکرون شده توسط شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا به ۹۸ واحد با ظرفیت ۱۵۰۷۵ مگاوات رسید.

اجرای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد در نیمه دوم اسفند ماه ۱۳۸۴ به مشارکت شرکت‌های مپنا و فراب واگذار شد و مقرر بود این پروژه به صورت ۸ واحدی اجرا شود. با امضای الحاقیه یک قرارداد در تاریخ ۱۴/۰۸/۹۱، کل نیروگاه به صورت کلید در دست جهت اجرای ۴ واحد گازی به مپنا واگذار شد. در بیست و ششمین روز از تیر ماه سال ۱۳۹۵ نیز اصلاحیه شماره ۴ مبنی بر اجرای دو بلوک در دو فاز به گروه مپنا ابلاغ شد.

پس از گشایش اعتبارات اسنادی، فعالیت‌های اجرایی پروژه که در سال‌های مورد اشاره تنها قسمتی از اقدامات ساختمانی آن صورت گرفته بود، مجدداً آغاز شد.

پروژه نیروگاه خرم‌آباد در کیلومتر ۱۰ جاده کمربندی اندیمشک احداث شده و متشکل از یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد ۱۶۲ مگاواتی گازی و یک واحد ۱۶۰ مگاواتی بخاری، جمعا به ظرفیت ۴۸۴ مگاوات است که در ساخت آنها از توربین‌های گازی V94.2 (Ver. 5) و توربین بخار E Type ساخت شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا، بویلرهای بازیاب حرارتی (HRSG) با مشعل اضافی ساخت شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا و سیستم برق و کنترل ساخت شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا، سیستم خنک کن ACC، پست و خط انتقال برق ۲۳۰ کیلوولت و در محدوده شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا استفاده شده است. کارفرمای پروژه، شرکت مولد نیروی خرم‌آباد، مدیر طرح، شرکت توسعه انرژی متین و مشاور کارفرما و دستگاه نظارت نیز شرکت مشانیر است.

 

 

منبع: اخبار گروه مپنا

 

مطالب اخیر