9811271

راه اندازی بازار گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها از اواخر بهمن ماه سال جاری/قیمت خرید برق نیروگاه‌ها مناقصه‌ای می‌شود

راه اندازی بازار گواهی ظرفیت نیروگاه‌ها از اواخر بهمن ماه سال جاری/قیمت خرید برق نیروگاه‌ها مناقصه‌ای می‌شود

معاون برنامه ریزی مادرتخصصی تولید برق حرارتی گفت: مالکین نیروگاه‌های خصوصی و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای نیروگاه‌هایی که از سال ۱۳۹۵ به بعد وارد مدار شده‌اند می‌توانند نسبت به انتشار اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی اقدام کنند.

حمیدرضا عظیمی ضمن بیان این خبر افزود: متقاضیان اتصال به شبکه نیز قادر خواهند بود به سهولت و سرعت از طریق بورس و با قیمتی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، نسبت به تهیه اوراق مذکور اقدام و به عنوان پیش نیاز اتصال به شبکه سراسری برق اقدام کنند.

معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطر نشان کرد: توسعه صنعت برق به دلیل اتکا به منابع داخلی، تسهیلات دولتی و بطور عمده منابع ناشی از محل درآمد فروش برق، همواره با چالش جدی مواجه بوده و منابع مالی کافی در دسترس نبوده است و از اینرو وزارت نیرو تصمیم گرفته با همکاری شرکت‌های تابع، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس انرژی، از ابزاری نوین در تامین مالی صنعت برق با عنوان “گواهی ظرفیت” استفاده کند.

وی تصریح کرد: گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکاء جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکین موجود صادر می‌شود.

عظیمی اضافه کرد: واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است و واگذاری اشتراک جدید ویا افزایش قدرت قراردادی مشترکین مستلزم ارائه میزانِ متناسبی از گواهی ظرفیت است.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاظرنشان کرد: در این راستا شورای عالی بورس در شهریورماه سال ۱۳۹۳ به استناد قانون بازار اوراق بهادار، ابزار مالی “گواهی ظرفیت” در بورس انرژی ایران را به عنوان ابزار مالی شناسایی و تصویب کرده است.

عظیمی تصریح کرد: برای اجرایی شدن گواهی ظرفیت، مشترکین متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای ۵ مگاوات و متقاضیان با قدرت بیش از ۵ مگاوات طبق مصوبات هیأت وزیران و وزارت نیرو می‌بایست از طریق احداث نیروگاه، انعقاد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های جدید الاحداث و خرید بسته‌های ظرفیت و انرژی از بورس انرژی، نسبت به تامین برق مورد نیاز خود اقدام کنند.

وی افزود: وزارت نیرو برای تسهیل در راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت و ایجاد تسهیلات برای خریداران عرضه اولیه، قیمت پایه در نظر گرفته شده برای عرضه اولیه را بر اساس نرخ ارز در سال ۱۳۹۶ محاسبه نموده است و ارزش واقعی این اوراق بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار مربوطه کشف خواهد شد.

معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی اظهار امیدواری کرد: راه‌اندازی رسمی بازار گواهی ظرفیت از اواخر بهمن ماه باعث رونق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای احداث پروژه‌های نیروگاهی و کمک به توسعه صنعت برق کشور خواهد شد.

مصطفی رجبی‌مشهد نیز پیش­تر با تاکید بر اینکه صنعت برق حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان، سازندگان تجهیزات و پیمانکاران برق بدهکار است، ادامه داد: در سال گذشته موفق شدیم با استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در قانون بودجه بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات و تعهدات این بخش را تسویه کنیم. امسال نیز بنا داریم در صورت وجود تعهدات مالیاتی و بانکی نسبت به تسویه آن بر اساس مقررات و ضوابط اقدام کنیم.

وی اعلام کرده بود که صنعت برق در تلاش است فضای کسب و کار را هم برای پیمانکاران کوچک و هم برای تولیدکنندگان و پیمانکاران بزرگ به گونه‌ای فراهم کند تا هم حوزه رقابتی را شکل داده و هم بتواند نیازهای خود را رفع کند. در همین راستا برنامه­ریزی شده است تا قیمت خرید برق به‌ صورت مناقصه‌ای شود تا شاهد رقابت بیشتر برای ساخت داخل نیروگاه‌های تولید برق باشیم.

 

منابع: روابط عمومی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی/خبرگزاری مهر

 

 

 

مطالب اخیر