9910232

راه‌اندازی نیروگاه ۳۵۰ مگاواتی در مشهد با جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی

راه‌اندازی نیروگاه ۳۵۰ مگاواتی در مشهد با جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به برنامه‌ریزی احداث یک نیروگاه ۳۵۰ مگاواتی در مشهد بیان کرد: طی ۲ ماه آینده سرمایه‌گذار این طرح مشخص خواهد شد.

وی افزود: جهت ترغیب سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در این پروژه، برق تولید شده در این نیروگاه به مدت ۷ سال به صورت تضمینی خریداری می‌شود.

مهندس طرزطلب در خصوص مختصات نیروگاهی که قرار است در مشهد جهت تامین برق شهری و حرم مطهر راه‌اندازی شود، اظهار کرد: نیروگاه موجود در شهر مشهد یک نیروگاه قدیمی با ۲۷ درصد راندمان است که مصرف آب بالایی نیز دارد. قدمت برخی از واحدهای این نیروگاه به ۵۰ سال رسیده و دومین نیروگاه قدیمی کشور به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به فرسودگی این نیروگاه و اهمیت تامین برق مشهد و حرم مطهر تصمیم بر این شد مالک نیروگاه به خارج کردن نیروگاه قدیمی خود از مدار ترغیب شود و نیروگاه جدیدی در همان محل احداث کند. به همین جهت بنا شد از سرمایه‌گذار جهت راه‌اندازی و تاسیس نیروگاه جدید دعوت به عمل آید.

طرزطلب درباره میزان سرمایه مورد نیاز راه‌اندازی این نیروگاه خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود احداث این نیروگاه ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه نیاز داشته باشد.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: همچنین برآورد می‌شود میزان انرژی تولیدی این نیروگاه ۳۵۰ مگاوات باشد. در حال حاضر ظرفیت کنونی این نیروگاه ۳۲۰ مگاوات بوده که پس از احداث نیروگاه جدید آن در حالت حداقلی ۳۵۰ مگاوات باشد. البته این نیروگاه توان خواهد داشت که تا ۴۵۰ مگاوات ظرفیت داشته باشد.

طرزطلب با بیان اینکه طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با استانداری خراسان رضوی و شرکت برق منطقه‌ای خراسان عملیات اجرایی این نیروگاه تا انتهای امسال آغاز خواهد شد، گفت: از زمان آغاز عملیات اجرایی، ۳۶ ماه طول خواهد کشید تا این نیروگاه به بهره‌برداری برسد. البته واحد گازی این نیروگاه پس از ۲۴ ماه وارد مدار خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، وی عنوان کرد: اهمیت فوق‌العاده این نیروگاه برای تامین برق مشهد و حرم مطهر امام رضا(ع) بسیار زیاد است. شرکت برق منطقه‌ای خراسان و استانداری خراسان رضوی نیز به جد دنبال راه‌اندازی این نیروگاه هستند. در ساخت این نیروگاه از تکنولوژی داخلی استفاده خواهد شد. راندمان نیروگاه جدید پس از افتتاح به بیش از ۵۷ درصد خواهد رسید و میزان مصرف آب آن به شدت کاهش خواهد یافت.

  • نوسازی نیروگاه مشهد در پایداری شبکه برق مشهد بسیار موثر خواهد بود

در همین خصوص مهندس رضا ریاحی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان درباره اهمیت نوسازی نیروگاه مشهد اظهار کرد: این نیروگاه به دلیل تامین برق پایدار و مطمئن و به دلیل اتصال آن به خطوط ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت و همچنین نزدیکی به مصرف‌کننده، از اتلاف انتقال برق به مصرف‌کنندگان جلوگیری به عمل می‌آورد. این نیروگاه در شرق شهر مشهد و حدود ۱۱ کیلومتری نیروگاه شریعتی واقع شده که در حال حاضر دارای دو واحد بخاری اشکودا با ظرفیت هر کدام ۶۰ مگاوات و نیز دو واحد گازی بی‌بی‌سی، هر کدام به ظرفیت ۷۹ مگاوات و دو واحد گازی آلستوم هر کدام به ظرفیت ۲۰ مگاوات و نیز یک واحد الین به ظرفیت ۱۲.۵ مگاوات، مجموعا با توان نامی برابر با ۳۳۰.۵ مگاوات، در مدار است.

وی ادامه داد: در صورت عدم حضور این نیروگاه هم در وضعیت موجود و هم در افق ۱۴۰۳، شبکه انتقال و فوق توزیع مشهد دارای اضافه بار و افت شدید ولتاژ خواهد شد؛ لذا نیروگاه مشهد در پایداری شبکه بسیار تاثیرگذار است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با بیان اینکه در صورت نوسازی و ارتقای این نیروگاه راندمان آن تا ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: این نیروگاه داخل بافت شهری مشهد قرار گرفته و با این عملیات مصرف آب نیروگاه به کمتر از ۲۰ متر مکعب در ساعت خواهد رسید که از کاهشی ۸۷ درصدی در مصرف آب را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، نوسازی نیروگاه مشهد کاهش مصرف گاز آن از ۸۶۱ میلیون متر مکعب به میزان تقریبی ۴۲۳ میلیون متر مکعب در سال و کاهش آلایندگی رابه دنبال خواهد داشت.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب اخیر