9904041

راندمان ۱۷۸ توربین گازی کشور می‌تواند ارتقا یابد

راندمان ۱۷۸ توربین گازی کشور می‌تواند ارتقا یابد

با ارتقای ظرفیت واحد‌های گازی ۱۶۲ به ۱۸۳ مگاوات، ۲۱ مگاوات به ظرفیت هر یک از واحد‌های گازی کشور افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه امکان ارتقای راندمان ۱۷۸ توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، افزود: در روند اجرای این طرح توانسته‌ایم با همان میزان سوخت مصرفی سال گذشته نیروگاه حدود ۲۱ مگاوات به توان تولیدی این واحد بیفزایم.

محسن طرزطلب با اشاره به اینکه اجرای این پروژه رشد دو درصدی راندمان نیروگاه را به همراه داشته است، گفت: صرفه‌جویی سالیانه ۱۵ میلیون لیتر در مصرف سوخت از دیگر ثمرات انجام این طرح بوده است.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در بخش تولید امکان ارتقای ۱۷۸ توربین گازی V94.2  وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر مالکیت ۸۰ درصد این واحد‌ها در اختیار بخش خصوصی و ۲۰ درصد آن در اختیار بخش‌های دولتی است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: هم اکنون این امکان وجود دارد که در راستای سیاست چند سال اخیر دولت تدبیر و امید برای کاهش مصرف سوخت بتوانیم با صرف هزینه بسیار اندکی توان تولیدی برق کشور را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئله بهینه‌سازی مصرف سوخت در طی یک دهه گذشته مورد توجه جدی وزارت نیرو بوده است، گفت: درصددیم با هماهنگی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و وزارت نفت بتوانیم با استفاده از پتانسیل تبصره ۱۲، منابع صرف شده برای سرمایه‌گذاری در این را بازپرداخت کنیم.

طرزطلب خاطرنشان کرد: این اطمینان به تمامی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی ارائه می‌شود که در صورت اجرای طرح‌های ارتقای توان تولید نیروگاهی، تمامی سرمایه‌گذاری انجام شده را بازپرداخت خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید ۹ واحد بخار به ظرفیت یک هزار و ۴۵۴ مگاوات وارد مدار خواهد شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال برای نخستین بار به ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی برق نیوز

                              

مطالب اخیر