9907064

درآمد‌های بازار برق ۲۱ درصد افزایش یافت

درآمد‌های بازار برق ۲۱ درصد افزایش یافت

درآمد‌های بازار برق در پنج ماهه ابتدایی امسال رشدی ۲۱ درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده و نرخ خرید برق نیز از ۵۵ تومان به بیش از ۶۶ تومان افزایش یافته است.

محسن طرزطلب در مراسم افتتاح طرح‌های ارتقای توان عملی و رفع محدودیت تولید در پنج نیروگاه کشور که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی نیروگاه‌های کل کشور به بیش از ۸۴ هزار و ۳۱۰ مگاوات رسیده است، ادامه داد: در ۶ ماهه ابتدایی امسال میزان تولید نیروگاه‌های کشور با افزایش چهار درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز ۱۸۴ هزار میلیارد کیلووات ساعت عبور کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۶۵ هزار میلیارد کیلووات ساعت از این رقم مربوط به نیروگاه‌های حرارتی بوده است، گفت: نیروگاه‌های حرارتی کشور از ابتدای سال تا پایان تیرماه به عنوان دوره اوج بار موفق به افزایش ۱۱ درصدی تولید انرژی شده‌اند.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد انرژی تولیدی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده است، گفت: حداکثر توان همزمان نیروگاه‌های حرارتی در روز‌های اوج بار رکورد ۴۸ هزار و ۸۶۳ مگاوات بوده که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش ۳.۳ درصدی داشته است.

طرزطلب با اشاره به اینکه آمادگی نیروگاه‌های حرارتی در روز‌های اوج بار امسال رشدی ۱.۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است، ادامه داد: درآمد‌های بازار برق در پنج ماهه ابتدایی امسال رشدی ۲۱ درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است.

وی افزود: سال گذشته در این بازه زمانی متوسط نرخ خرید برق ۵۵۰ ریال بر کیلووات ساعت بوده که این رقم امسال به ۶۶۸ ریال رسیده است. این مهم در حالی است که در همین دوره نرخ ارز با رشد ۵۸ درصدی و نرخ تورم با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه در دوره منتهی به پیک تابستان امسال بیش از ۹۰ هزار مگاوات برنامه تعمیرات سالانه نیروگاهی انجام شده است، اضافه کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی کشور برای پیک تابستان سال آینده با رشد ۱۱ درصدی از مرز ۱۰۰ هزار مگاوات خواهد گذشت.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید یک هزار و ۲۳۹ مگاوات به ظرفیت واحد‌های حرارتی کشور افزوده شده است، ادامه داد: از سال ۹۵ تاکنون توانسته ایم با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید و ارتقای توان نیروگاه‌های موجود بیش از دو هزار مگاوات به توان نیروگاه‌های کشور بیفزایم.

وی با اشاره به اینکه این طرح‌های با اعتباری بالغ بر ۴۲۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، تاکید کرد: متوسط هزینه‌های سرمایه گذاری ارتقای توان عملی واحد‌های گازی و سیکل ترکیبی حدود ۳۰ یورو به ازای هر کیلووات و متوسط هزینه‌های سرمایه‌گذاری رفع محدویت‌های تولید واحد‌های بخاری ۲۰ یورو به ازای هر کیلووات بوده است.

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی برق نیوز

مطالب اخیر