990714

حواله‌ نفتی و ارزی در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی قرار می‌گیرد

حواله‌ نفتی و ارزی در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی قرار می‌گیرد

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت برق حرارتی گفت: حواله‌ نفتی و ارزی در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی قرار می‌گیرد.

محسن طرزطلب در آئین افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه اظهار کرد: ساخت واحدهای بخار این چنینی در قالب قراردادهای بیع متقابل در دستور کار قرار گرفته و مکانیزم بازگشت سرمایه آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی خواهد بود، در این راستا سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.

وی یادآور شد: از سال گذشته پیگیر اصلاح طرح‌های بیع متقابل و بازپرداخت تعهدات موجود در این بخش از محل سوخت صرفه‌جویی بوده‌ایم که پیرو پیگیری‌های صورت گرفته تمهیداتی در بودجه سال ۹۹ برای بازپرداخت سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پیش‌بینی شده است.

طرزطلب با اشاره به تدوین و تصویب آئین‌نامه این بخش در دولت، ادامه داد: این مهم تاکنون در نیروگاه پرند به سرانجام رسیده و گزارش مربوط به اندازه‌گیری سوخت صرفه‌جویی در این نیروگاه به تأیید سازمان برنامه و بودجه رسیده و در اختیار وزارت نفت نیز قرار گرفته است. این وزارتخانه نیز گزارش مربوطه را در اختیار شرکت ملی نفت قرار داده تا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: در حال حاضر برای هر واحد بخار به قیمت روز، ماهانه هشت میلیون دلار از محل سوخت صرفه‌جویی شده امکان بازپرداخت سرمایه‌گذاری صورت گرفته وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس برای نیروگاه پرند ۲۵ میلیون دلار بابت سه ماه صرفه‌جویی سوخت صورت گرفته در نظر گرفته شده است که طبق مصوبه دولت بایستی نفت خام در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

طرزطلب با تاکید بر اینکه از هفته آینده تمامی قراردادهای بیع متقابل با دستور وزیر نیرو اصلاح شده و برای آن‌ها سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته خواهد شد، ادامه داد: این طرح‌ها جزو پروژه‌های استثنایی در کشور است؛ چرا که اصل و فرع سرمایه این پروژه‌ها دو ساله بازگردانده می‌شود؛ از این جهت هیچ پروژه‌ای در کشور این امکان را ندارد که فردی سرمایه‌گذاری ارزی کرده باشد و دولت دو ساله بتواند سرمایه را بازگرداند.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات صورت گرفته در زمینه طرح‌های بیع متقابل، طبیعتاً هر سرمایه‌گذاری که بتواند پروژه خود را زودتر به اتمام برساند ما متعهد هستیم که نفت خام در اختیار سرمایه‌گذار قرار بدهد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

مطالب اخیر