9710263

حضور استارت آپ ها در صنعت برق عملیاتی می شود

حضور استارت آپ ها در صنعت برق عملیاتی می شود

به منظور استفاده از توانمندیهای شرکتهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات، برای اجرای طرح افزایش مشارکت عمومی در مدیریت مصرف برق در زمانهای اوج بار با استفاده از فناوریهای نوین دیجیتال جلسه هم اندیشی تدوین ضوابط و آیین نامه اجرایی این طرح برگزار شد.

هادی مدقق مشاور مدیرعامل شرکت توانیر و مجری طرح ملی فهام در این جلسه با اشاره به امضاء سند برنامه اقدام شرکت وزارت نیرو و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات با رویکرد تحول دیجیتال گفت: استفاده از توانمندی­های شرکت­های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه مدیریت بار و پیک سایی یکی از رویکردهای وزارت نیرو در جهت این سند همکاری است.

وی با اشاره به اعلان عمومی برنامه­های صنعت برق در حوزه فاوا و هوشمندسازی از سوی مهندس متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر در کنفرانس اینترنت اشیاء ایران اظهار داشت: شرکت توانیر در نظر دارد از توان شرکت­های توانمند در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای طرح افزایش مشارکت عمومی در مدیریت مصرف برق در زمانهای اوج بار با استفاده از فناوری­های نوین دیجیتال استفاده کند.

مدقق افزود: در کنفرانس مذکور یک طرح به عنوان پیشنهاد اولیه از سوی شرکت توانیر به عنوان یکی از برنامه های وزارت نیرو و صنعت برق کشور در جهت مدیریت بار به خصوص در تابستان ۹۸ ارایه شد.

وی با اشاره به طرحهای مدیریت باری که تاکنون در شرکت توانیر اجرایی شده است، تصریح کرد: طرح­های مدیریت بار در بخش صنعت و در بخش کشاورزی و ادارات دولتی به دلیل تعداد محدودتر آنها نسبت به مشترکان خانگی و امکان ارتباط شرکتهای توزیع و برق منطقه ای با این دسته از مشترکان با برنامه ریزی های صورت گرفته و همکاری خوب مشترکان در این بخش ها طی سال های اخیر انجام شده است.

مجری طرح فهام با بیان اینکه در تابستان سال ۹۸ علاوه بر مدیریت بار در بخش های اداری، صنایع و کشاورزی، مدیریت بار در بخش خانگی و تجاری را نیز در دستور کار داریم، گفت: با توجه به حجم زیاد این دسته از مشترکان قطعا ارتباط با آنها به راحتی سایر مشترکان نخواهد بود و ناگزیر به استفاده از روش های دیگر هستیم.

وی با اشاره به اقدامات مدیریت مصرفی که طی سال های گذشته از سوی دفتر روابط عمومی شرکت توانیر، سازمان بهره وری انرژی، شرکت های توزیع و دفاتر مدیریت مصرف انجام شده است، خاطرنشان ساخت: با گسترش فناوریهای نوین و استفاده از ابزارهای ارتباطی دیجیتال لازم است نحوه اقدامات نیز به سمت بکارگیری این ابزارها تغییر کند.

وی در ادامه هدف از برگزاری این جلسه را تعامل و هم اندیشی فعالان عرصه فناوری اطلاعات و ارایه پیشنهادات از سوی آنها جهت تکمیل دستورالعمل و روش اجراء این طرح عنوان کرد و گفت: مدیریت این طرح از سوی شرکت توانیر با همکاری گروه اینترنت اشیاء در پژوهشگاه نیرو و مجریان آن نیز شرکت های توزیع برق سراسر کشور خواهند بود.

مدقق در پایان با بیان اینکه پیش بینی شده از طریق این طرح ۱۵۰۰ مگاوات ساعت پیک سایی در بخش خانگی انجام شود، تاکید کرد: برای تحقق این طرح شرکت توانیر بودجه ای در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته و آن را به عنوان یکی از اولویت های صنعت برق در سال جاری دنبال می­کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب اخیر