14010210

تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور ۸ درصد افزایش یافت

تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور ۸ درصد افزایش یافت

سال گذشته در حدود ۹۱ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده و میزان تولید این نیروگاه‌ها نسبت به سال قبل از آن حدود هشت درصد افزایش یافته است.

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی‌ و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی، امید عبدالملکی با اعلام این خبر افزود: در سال گذشته مجموعا ۳۲۴ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه‌های حرارتی کشور تولید شده است که از این میزان ۱۸۱ میلیارد کیلووات ساعت سهم واحدهای سیکل‌ترکیبی، ۸۴ میلیارد کیلووات ساعت سهم نیروگاه‌های بخار و ۵۹ میلیارد کیلووات ساعت سهم واحدهای گازی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه میزان تولید برق واحدهای سیکل‌ترکیبی در طی سال گذشته بیش از هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافته است، گفت: در سال ۱۴۰۰ با افزوده شدن بخش بخار نیروگاه‌های جهرم، هریس، ارومیه و چابهار شاهد رشد تولید نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی به عنوان واحدهای تولید کننده برق دوستدار محیط‌زیست هستیم.

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی‌ و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل‌ترکیبی از کارآمدترین روش‌های بهبود راندمان شبکه سراسری برق کشور به شمار می‌آید که نه‌ تنها برای صنعت برق، بلکه برای محیط‌زیست و صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیز بسیار موثر است و در سال‌های آینده شاهد تاثیرات گسترده آن خواهیم بود.

عبدالملکی ادامه داد: با قرار دادن یک توربین بخار ۱۶۰ مگاواتی در امتداد دو توربین گازی ۱۵۹ مگاواتی و تشکیل یک بلوک کامل سیکل‌ترکیبی، بدون نیاز به مصرف سوخت اضافی و از محل حرارت بازیافت ‌شده در سیکل اول تولید برق، راندمان نیروگاه از حدود ۳۴ درصد به نزدیک ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: مجموعا در سال گذشته ۳۵۹ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در تمامی نیروگاه‌های کشور (حرارتی، برقابی، اتمی و تجدیدپذیر) تولید شده است که سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی، سیکل‌ترکیبی) از این رقم بیش از ۳۲۴ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

منبع: پایگاه خبری برق حرارتی

مطالب اخیر