9802171

تلفات برق در بخش توزیع یازده درصد است

تلفات برق در بخش توزیع یازده درصد است

معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر گفت: تلفات برق در بخش توزیع یازده درصد است که چند سال پیش این عدد بیش از ۱۵ درصد بوده است.

 

سید زمان حسینی افزود: این میزان صرفه جویی به افزایش راندمان تولید کمک خواهد کرد. وی ادامه داد: امسال وزارت نیرو و صنعت برق برای عبور از زمان اوج مصرف (تیر تا اول مهر) برنامه‌هایی در چهار بخش انتقال، تولید، توزیع و مدیریت مصرف طراحی کرده اند که اعتبارات لازم نیز تامین شده و به مرحله اجرا در آمده اند.

حسینی ادامه داد: در بخش تولید با توجه به بارش‌های خوب امسال از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی بیشتر استفاده خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: سال گذشته پنج هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی وارد مدار شد که امسال این میزان به ۱۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر گفت: در بخش تولید، توسعه نیروگاه‌های کشور دنبال می‌شود و همچنین تلاش بر بهینه سازی نیروگاه‌ها خواهیم داشت و در بخش انتقال نیز توسعه و بهینه سازی شبکه‌های انتقال پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه تجهیزات به طور معمول، فرسوده می‌شوند که باید برطرف شود، ادامه داد: بهینه سازی این تجهیزات در دستور کار است.

حسینی اضافه کرد: تلفات برق از ۱۵ درصد اکنون به ۱۱ درصد کاهش یافته است.

معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر گفت: پیش بینی رشد سه درصدی مصرف برق (از ۵۸ هزار تا ۶۰ هزار مگاوات) انجام شده که برنامه‌هایی برای مدیریت آن طراحی شده است. وی یادآور شد: با برنامه‌هایی که برای بخش مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است انتظار می‌رود تابستان امسال بدون خاموشی سپری شود.

لازم به ذکر است که اخیرا مدیرعامل توانیر نیز یکی از اولویت­های برنامه­های برق کشور را عبور از پیک تابستان سال ۱۳۹۸دانسته و تأکید کرده است که موضوع بحث کاهش تلفات، مدیریت مصرف، هوشمندسازی و اتوماسیون، باید در اولویت برنامه‌های صنعت برق باشد.

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب اخیر