97122131

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه/ ساخت خط سوم انتقال انرژی با ارمنستان

تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه/ ساخت خط سوم انتقال انرژی با ارمنستان

وزیر نیرو با بیان اینکه ایران قصد دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند، اظهار داشت: ما حتی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دعوت می‌کنیم تا در ایران سرمایه گذاری کنند.

اردکانیان افزود: حتی آمادگی آن را داریم که شبکه انتقالمان را در اختیار این سرمایه گذاران قرار دهیم تا خودشان با کشور‌های همسایه قرارداد منعقد و برق تولیدی خود را صادر کنند و در این حوزه قابل رقابت نیستیم، زیرا برای کشور‌های همسایه که از ایران برق وارد می‌کنند جایگزین مناسبتری وجود ندارد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو، در خصوص تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران از سوی آمریکا و وضعیت مبادلات برق با کشور‌های همسایه در دوره کنونی گفت: ما نه ‌تنها با عراق و ترکیه بلکه با همه کشور‌هایی که با آن‌ها مرز زمینی داریم از جمله پاکستان، افغانستان، ارمنستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق امکان تبادل انرژی را فراهم کرده‌ایم، یعنی زیربنا‌ها فراهم است و روز به روز نیز در حال افزایش این ظرفیت هستیم.

وی ادامه داد: نمونه آن خط سوم انتقال انرژی است که با ارمنستان در حال ساخت داریم و تلاش داریم تا در پایان سال میلادی جاری به نتیجه برسد تا ظرفیت تبادل انرژی را افزایش دهیم.

وزیر نیروی کشورمان با بیان اینکه ایران قصد دارد و شایستگی آن را نیز دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند، اظهار داشت: ما حتی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دعوت می‌کنیم تا در ایران سرمایه گذاری کنند. ما دشت‌های زیادی داریم که منبع بسیار خوبی برای تولید انرژی هستند و حتی آمادگی آن را داریم که شبکه انتقالمان را در اختیار این سرمایه گذاران قرار دهیم تا خودشان با کشور‌های همسایه قرارداد منعقد و برق تولیدی خود را صادر کنند.

وی در خصوص صادرات انرژی به عراق نیز اظهار داشت: همین الآن در صددیم که طی یک برنامه سه‌ساله نقش اصلی را در بازسازی صنعت برق عراق ایفا کنیم. تفاهمنامه‌هایی با وزیر برق عراق در سفر اخیرش به تهران امضا شد و به‌قرار اطلاع، قرارداد ادامه صادرات برق ایران به عراق هم برای یک سال دیگر به امضا رسیده است.

وزیر برق کشورمان گفت: تلاش می‌کنیم با انتقال دانش و اصلاح سیستم و همه کمک‌هایی که می‌توانیم به عراق دهیم، آن‌ها هرچه زودتر در صنعت برق روی پای خود بایستند.

اردکانیان همچنین در خصوص این روابط با ترکیه نیز ابراز کرد: درباره ترکیه امکان وسیعتری برای تبادل برق و گاز است و البته این مستلزم آن است که شرکت‌های فعال در این زمینه به تعهدات خود به‌درستی عمل کنند.

وزیر برق کشورمان همچنین در خصوص پرداخت بدهی عراق نیز گفت: ما در طول سالیان گذشته بیش از ۶ میلیارد دلار صادرات برق به عراق داشته‌ایم که بیش از ۵ میلیارد دلار آن را گرفته‌ایم و برای بقیه آن نیز ترتیبات پرداختی ایجاد شده و ان‌شاءالله مشکلی نخواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب اخیر