9711295

تازه ترین اقدامات وزارت نیرو برای تامین برق

 

بر اساس اعلام وزارت نیرو، در حال حاضر ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذاران منعقد شده و حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده وجود دارد که تا پایان امسال به ۸۰۰ مگاوات می‌رسد.

 وزیر نیرو وعده داده که تا پایان دولت دوازدهم این میزان ظرفیت به ۴۰۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

ایران از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی دارد، چراکه وجود تونل‌های باد مناسب، روزهای آفتابی و شدت تابش قابل توجه، ظرفیت خوبی برای ساخت توربین‌ها و تجهیزات لازم برای نیروگاه‌های بادی و خورشیدی فراهم کرده است. بر این اساس، وزیر نیرو از بهبود وضعیت خرید تضمینی برق و بهبود سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه خبر داده و می‌گوید که تا این مرحله، مجلس به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و برای خرید تضمینی در سال ۱۳۹۸ منابع ریالی بیش‌تری پیش‌بینی شده است.

وی، هم‌چنین با اشاره به جهت‌گیری این وزارتخانه به‌سمت نیروگاه‌های خرد، ظرفیت‌های کمتر و تعداد بیش‌تر تصریح کرد: در این برنامه، علاوه بر تأمین انرژی، اهدافی هم‌چون معیشت جایگزین برای مناطق خشک و کم‌آب کشور به‌ویژه در شرق و جنوب شرق را دنبال می‌کنیم.

 

حذف ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از تصدی دولت

علاوه‌بر این، محمد صادق‌زاده – معاون وزیر نیرو – با بیان این‌که از دو سال گذشته، ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از تصدی دولت حذف شد، اظهار کرد: ورود بخش خصوصی به این عرصه موجب شد نرخ رشد احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سال ۱۳۹۶ به سال ۱۳۹۵ معادل ۷۰ درصد رشد داشته باشد.

وی، با بیان این‌که متأسفانه در این مدت، به‌دلیل تلاطم‌های ارزی، توسعه تجدیدپذیرها با کندی مواجه شد افزود: برای مقابله با این مسئله دو راهکار از سوی وزارت نیرو در نظر گرفته شد، به گونه‌ای که بخش خصوصی به راحتی توانست در دشت‌ها، به تولید برق اقدام و برق تولیدی خود را به راحتی به کشورهای دیگر صادر کند.

صادق‌زاده، راهکار دیگر در حل این مسئله را افزایش نرخ خرید تضمینی برق دانست و افزود: بی‌شک پتانسیل‌های بالایی برای تولید برق از تجدیدپذیرها در ایران وجود دارد که با تدابیر در نظر گرفته شده، اکنون بخش خصوصی می‌تواند فارغ‌تر از گذشته در این عرصه گام بردارد.

به‌طورکلی، باید گفت که در حال حاضر، فرهنگ استفاده از تجدیدپذیرها در کشور توسعه یافته و نقدینگی‌های سرگردان وارد عرصه شده‌اند و به همان مقیاس، سرمایه‌گذاری‌های خارجی که در سال گذشته صورت گرفته، موجب جذب منابع داخلی می‌شود. البته تنها مانعی که وجود دارد، بحث تعرفه‌هاست که ظرف چند ماه آینده با توجه به افزایش نرخ ارز تعرفه‌های خرید تضمینی برق باید به‌روز شده و افزایش یابد که این مساله نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا


منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب اخیر