14021118

بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی المهدی با حضور وزیر صمت

نیروگاه سیکل ترکیبی المهدی، به ظرفیت ۵۲۶ مگاوات، بهمن ماه ۱۴۰۲ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل گروه مپنا به بهره‌برداری رسید.

پروژه نیروگاه المهدی با سرمایه‌گذاری گروه مپنا در استان هرمزگان احداث شده و متشکل از ۲ واحد توربین گاز به ظرفیت هرکدام ۱۸۳ مگاوات و یک واحد توربین بخار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است.

دستیابی به رکورد سریع‌ترین زمان احداث نیروگاه‌های گازی در مدت حدود ۱۱ ماه، استفاده از سیستم بومی کنترل واحد گازی (MAPCS)، استفاده از سیستم بومی تحریک واحد گازی(MAPEX)، استفاده از سیستم بومی راه‌اندازی واحد گازی(MAPLCL – E) و کسب رکورد ۱.۱ میلیون نفر ساعت بدون حادثه، از جمله دستاوردهای مهم پروژه احداث نیروگاه المهدی محسوب می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح این پروژه نیروگاهی اظهار داشت: احداث نیروگاه المهدی می‌تواند کمک بزرگی به توسعه زیرساخت‌های صنعت کشور باشد

عباس علی‌آبادی، گفت: دولت در تلاش است بتواند هر چه بیشتر موانع تولید را رفع کند که از جمله آن توسعه زیرساخت‌هایی همچون تسهیل ایجاد نیروگاه‌های تولید برق است.

او بر ضرورت فراهم شدن سرمایه‌گذاری مناسب برای ادامه فازهای پروژه نیروگاه المهدی تاکید کرد.

وزیر صمت گفت: این طرح از سال ۱۴۰۱ آغاز و در بهمن ماه ۱۴۰۲ در فاز یک با سرمایه‌گذاری ۲۳۴.۵ میلیون یورو و اشتغال مستقیم ۱۵۰ نفر به اتمام رسید.

  • نیروگاه المهدی، منجی انرژی برای استان هرمزگان است

مدیرعامل آلومینیوم المهدی نیز استان هرمزگان را میزبان صنایع انرژی بر و بسیار با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی المهدی شامل دو واحد گازی، یک واحد بخار و جمعاً ۵۴۶ مگاوات است که امروز فاز نخست بخش گاز آن بهره‌برداری شد. این نخستین توربین بخش گاز نیروگاه است که ظرفیت آن ۱۸۳ مگاوات است و فاز دوم گاز نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ و توربین بخار ۱۸۰ مگاواتی آن در فاز آخر بهره‌برداری می‌شود.

حمید رجب‌پور تصریح کرد: اگر بخواهم تعبیر درستی از این نیروگاه داشته باشم، باید بگویم این نیروگاه یک منجی انرژی برای استان هرمزگان است؛ چراکه بحث برق از مباحث اصلی صنعتی استان هرمزگان است و این نیروگاه کمک بزرگی به رشد و توسعه صنایع فولادی خواهد بود.

او افزود: این نیروگاه علاوه بر آنکه نیاز کارخانه المهدی را مرتفع می‌کند، می‌تواند در تامین نیاز کمبود برق این استان در پیک بار نیز نقش بسیار مهمی داشته باشد. مدیرعامل نیروگاه المهدی گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های شاخص این نیروگاه آن است که تمامی تجهیزات از جمله توربین و ژنراتور و سایر اجزا نیروگاه، همگی توسط شرکت‌های گروه مپنا ساخته شده است.

در ادامه، مدیرعامل شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه ۳)، به عنوان نماینده گروه مپنا در این پروژه گفت: با افتتاح فاز اول نیروگاه ۵۲۶ مگاواتی المهدی، اتفاق مهمی در استان هرمزگان رقم خورده است.

محمدحسین میری اظهار داشت: به لطف خدا واحد اول گازی نیروگاه المهدی در پنجم آذرماه سال جاری با شبکه برق کشور سنکرون شده است و قطعا راه‌اندازی این نیروگاه در رفع ناترازی برق استان هرمزگان، نیاز برق کارخانه المهدی و دیگر صنایع این استان نقش حیاتی خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه این نیروگاه رکورد سریعترین زمان احداث نیروگاه گازی در کشور را تا کنون دارد ادامه داد: در این نیروگاه سیستم کنترل و تحریک واحدهای گازی کاملا بومی است و تمامی تجهیزات به‌کار رفته در این پروژه نیروگاهی کاملاً بومی‌ و ساخت گروه مپنا است در بخش اجرا نیز بیش از هفتاد درصد کارکنان نیروگاه بومی همین استان هستند.

 

 

منبع: روابط عمومی گروه مپنا

مطالب اخیر