991206

بازار میان‌روزی برق ایران آغاز به‌کار کرد

بازار میان‌روزی برق ایران آغاز به‌کار کرد

بازار میان‌روزی برق ایران در پی تصویب رویه بازار میان‌روزی هیات تنظیم بازار برق و پس از چندماه اجرای آزمایشی، به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد.

پس از راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تهیه دستورالعمل اجرایی و اخذ تاییدیه از هیات تنظیم بازار برق ایران، این بازار از ابتدای اسفند ۹۹ به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد.

برای ایجاد این بازار، تغییرات لازم در نرم‌افزارهای پایگاه داده بازار برق، نرم‌افزار SCUC و نرم‌افزار صورت‌حساب‌های بازار برق ایجاد شد. بازار میان‌روزی دو بار در روز و برای بازه‎‌های ۸-۱۵ و ۱۵ -۲۴ اجرا می‎‌شود و پیشنهاد قیمت تا ساعت ۲۰ روز قبل از بهره‌برداری قابل ویرایش است. بر این اساس، با توجه به تجربه بازار روز پیش و از آنجا که بازار برق ایران به بلوغ مناسبی جهت توسعه رسیده، طراحی و توسعه بازارهای نزدیک به بهره‌برداری در راستای پوشش عدم قطعیت‌های بهره‌برداری ضروری بود.

همچنین، مراحل تحقیقاتی بازار میان روزی برق ایران از سال ۹۶ با همکاری متخصصان در معاونت‌های بازار برق و راهبری در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و پژوهشگاه نیرو آغاز شد. این گزارش می‌افزاید: با اجرای دقیق این بازار می‌توان به اهدافی همچون ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر‌سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولید‌کننده و مصرف‌کننده، پوشش عدم قطعیت‌های موجود در بهره‌برداری شبکه، افزایش امنیت سیستم با در نظرگرفتن آرایش تولید به‌روزرسانی شده رسید. ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره‌برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، به‌روزرسانی سوخت و…)، ایجاد فرصت دوباره برای نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده‌اند (ناشی از تغییرات بار یا حوادث شبکه)، کاهش تبعات بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده‌اند و در روز بهره‌برداری به درخواست مرکز کنترل با قیمت ۱.۲ AVC تولید می‌کنند و کاهش هزینه‌های بازار ناشی از بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش سلب فرصت شده‌اند از دیگر اهدافی است که می‌توان با ایجاد این بازار به آنها دست یافت.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)

مطالب اخیر