980902

ایران رتبه نهم تولید برق حرارتی در دنیا را دارد

ایران رتبه نهم تولید برق حرارتی در دنیا را دارد

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر طرح‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: بررسی ظرفیت نصب شده نیروگا‌های حرارتی در دنیا نشان می‌دهد کشورهای چین و آمریکا به ترتیب در رده‌های اول و دوم و کشور ایران در رده نهم تولید برق حرارتی دنیا قرار گرفته است.

ایرج نگارش در کارگاه آموزشی استانداردهای جهانی تولید برق حرارتی و استفاده از آن در نسل جدید نیروگاه‌های کشور با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از ۹۲ درصد تولید برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی صورت گرفته است، بیان کرد: حدود ۲۸۷ میلیارد کیلووات ساعت نیروی برق حرارتی تولید شده است.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر طرح‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی کل ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های جهان را ۶۶۲۸ گیگاوات برشمرد و افزود: نیروگاه‌های حرارتی در این زمینه با ظرفیتی به میزان چهار هزار گیگاوات ساعت سهمی معادل ۶۱ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: در کشور ایران نیز نیروگاه‌های حرارتی با بیش از ۶۶ هزار مگاوات حدود ۸۰ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور را به خود اختصاص می‌دهند که از میزان حدود ۲۳ درصد مربوط به نیروگاه‌های بخار، حدود ۳۷.۸ درصد نیروگاه‌های گازی و حدود ۳۸.۴ درصد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی هستند.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر طرح‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی به بررسی راندمان عملی متوسط نیروگاه‌های حرارتی کشور در اشاره کرد و گفت: راندمان نیروگاه‌های بخار ۳۷ درصد، راندمان نیروگاه‌های گازی بین ۳۰ تا ۳۳ درصد و راندمان نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ۴۴ تا ۴۵ درصد است.

 بررسی راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر طرح‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ هزار مگاوات مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با متوسط راندمان ۳۲ درصد فعالیت می کنند، گفت: با احداث هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات بخش بخار و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، راندمان نهایی این واحدها به حدود ۴۵ درصد و متوسط راندمان تولید برق حرارتی کشور به ۴۲ درصد افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به عدم نیاز واحدهای بخار سیکل ترکیبی به مصرف سوخت اضافی، احداث این واحدها سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز به همراه خواهد داشت.

توربین‌های گاز راندمان بالا در ایران

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر طرح‌های شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در ادامه در مورد توربین‌های گاز راندمان بالا در ایران اظهار کرد: با توجه به اسناد بالادستی و تکالیف قانونی، شرکت تولید نیروی برق حرارتی درصدد افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور به منظور کاهش سوخت مصرفی است، به همین منظور در قراردادهای جدید به سمت استفاده از این توربین‌های کلاس بالاتر حرکت کرده است.

نگارش تاکید کرد: با توجه به اینکه هنوز دانش فنی در خصوص طراحی و ساخت این نوع از توربین‌ها در داخل کشور انجام نگرفته است، نیاز است که این دانش فنی در ابتدا و تحت لیسانس یکی از سازندگان اصلی به کشور منتقل شود. از این رو مقرر است این دانش فنی توسط شرکت مپنا و طی تفاهم نامه‌ای از طریق خریداری توربین‌های گاز SGT5-4000F و بومی سازی آن در طی اجرای بلوک‌های سیکل ترکیبی کلاس F در هشت ساختگاه محقق شود؛ بدین ترتیب توربین گاز مذکور علاوه بر مصارف داخلی قابلیت صادرات و نصب در خارج از ایران را نیز خواهد داشت.   

 

منبع: انرژی امروز

 

مطالب اخیر