971207

الحاق بندهای جدید به لایحه بودجه سال ۹۸ در حوزه برق / افزایش تعرفه بهای آب مصرفی دستگاه‌های اجرایی


الحاق بندهای جدید به لایحه بودجه سال ۹۸ در حوزه برق / افزایش تعرفه بهای آب مصرفی دستگاه‌های اجرایی

مدیر کل امور مجلس وزارت نیرو از الحاق ۳ بند جدید به لایحه بودجه سال ۹۸ در حوزه آب و برق با تصویب نمایندگان مجلس خبر داد.

مدیر کل امور مجلس وزارت نیرو گفت: در فرایند تصویب لایحه بودجه ۹۸، با تصویب مجلس شورای اسلامی، چند بند الحاقی یا اصلاحی جدید در بخش برق و یک بند در بخش آب به تبصره‌های ۱۵ و ۶ الحاق و اضافه شد؛ همچنین با اصلاح تبصره ۵ امکان انتشار اوراق مالی اسلامی (ریالی یا ارزی) برای طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای وزارت نیرو فراهم شد.

داود کامگار ادامه داد: بر این اساس دولت مکلف شد که نسبت به نصب کنتور‌های هوشمند برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پر مصرف اقدام و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از مشترکین دریافت نمایند که امیدواریم عملیاتی شدن این موضوع منجر به کاهش حدود ۱۵۰۰ مگاواتی پیک مصرف برق، خواهد شد.

کامگار درباره مصوبه مجلس درباره نیروگاه‌های خودتأمین گفت: با تصویب نمایندگان، تعرفه سوخت نیروگاه‌های خود تامین که بنا به اعلام وزارت نیرو اقدام به تحویل تمام یا بخشی از برق تولیدی خود به شبکه سراسری می‌نمایند، به میزان سوخت مصرفی برای برق تحویل شده به شبکه، معادل تعرفه سوخت نیروگاهی خواهد بود که این مصوبه نیز زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت حدود ۱۳۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های مذکور در زمان پیک مصرف را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: با تصویب نمایندگان، دریافتی حاصل از عوارض برق از جدول تبصره ۱۴ و (واریزی به حساب هدفمندی یارانه ها) حذف و به‌صورت تخصیص صدرصدی لحاظ شد.

کامگار افزود: مصوب شد که به منظور فرهنگ سازی و مدیریت مصرف آب و شروع این امر مهم و ضروری از درون دستگاه‌های اجرایی، قوای سه گانه و نهاد‌های عمومی، تعرفه بهایِ آب مصرفی تمامی دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، معادل قیمت تمام شده اخذ شود.

مدیر کل امور مجلس وزارت نیرو ادامه داد: مدارس، بیمارستان‌های دولتی و کتابخانه‌های عمومی نیز در صورت مصرف بالاتر از الگوی مصرف، مشمول حکم این بند هستند.

منبع: پایگاه اطلاع­رسانی برق نیوز


مطالب اخیر