9905175

افزایش ۲٫۵ برابری راندمان نیروگاه‌های تهران/ حمایت مالی ۵۰ درصدی وزارت نفت از طرح‌های بهینه‌سازی تولید برق

افزایش ۲٫۵ برابری راندمان نیروگاه‌های تهران/ حمایت مالی ۵۰ درصدی وزارت نفت از طرح‌های بهینه‌سازی تولید برق

برای حمایت از طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت مقرر شده با هماهنگی میان وزارت نفت و نیرو و کسب مجوزات لازم از شورای اقتصاد شاهد حمایت مالی ۵۰ درصدی وزارت نفت از طرح‌های بهینه‌سازی در حوزه نیروگاهی و تولید برق باشیم.

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت: شهرستان تهران دارای سه نیروگاه قدیمی با راندمان بسیار پایین است که با شروع ساخت پست جدید GIS 230 کیلووات نیروگاه ری، نخستین گام برای بازنشسته کردن واحدهای قدیمی این مجموعه برداشته شده است.

وی با تاکید بر اینکه عملیات ساخت واحدهای جدید نیروگاه ری پس از پایان پیک تابستان امسال آغاز خواهد شد، ادامه داد: نیروگاه جدید ری دارای دو واحد گازی کلاس F و یک واحد بخار با مجموعه ظرفیت یک هزار و ۷۰ مگاوات است؛ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته واحد نخست گازی نیروگاه ۲۴ ماه بعد و واحد دوم گازی مجموعه نیز دو ماه پس از افتتاح واحد اول به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین بخش بخار نیروگاه نیز ۱۲ ماه پس از افتتاح اولین واحد مجموعه وارد مدار خواهد شد تا بر این اساس مجموع نیروگاه جدید ری طی ۳۶ ماه به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

محسن طرزطلب گفت: در نیروگاه طرشت نیز مناقصه مربوطه برگزار و پیمانکار طرح نیز انتخاب شده است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته روند بازنشسته کردن این نیروگاه و احداث واحدهای جدید آن از مهرماه امسال آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: برای بازنشسته کردن نیروگاه بعثت نیز منتظر دریافت مجوزات لازم از سوی سازمان محیط زیست هستیم که پس از اخذ مجوزات مربوطه عملیات ساخت نیروگاه جدید بعثت شروع خواهد شد.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در تلاش برای سرعت‌بخشی به طرح‌های بازنشسته کردن نیروگاه‌های فرسوده هستیم، گفت: با اجرای این سه طرح علاوه بر افزایش توان تولیدی تهران، راندمان نیروگاه‌های استان نیز از حدود ۲۲ درصد فعلی به بیش از ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به کسری سه هزار مگاواتی تولید برق در استان تهران، گفت: برای جبران این رقم لازم است طی سال‌های آتی واحدهای جدید به نیروگاه‌های موجود استان افزوده شود که احداث نیروگاه هزار مگاواتی جدید ری بخشی از کسری موجود تولید برق تهران را جبران خواهد کرد.

طرزطلب نیروگاه‌ها را بزرگترین مصرف‌کنندگان گاز کشور دانست و افزود: با هماهنگی میان وزارت نفت و نیرو اتفاقات بسیار خوبی در زمینه حمایت از طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی در حال انجام است که براساس آن مصوبه‌ای در این زمینه در حال تنظیم است تا پس از دریافت مجوز لازم از سوی شورای اقتصاد شاهد حمایت مالی ۵۰ درصدی وزارت نفت از طرح‌های بهینه‌سازی در حوزه تولید برق باشیم.

طرزطلب با تاکید بر اینکه این طرح ظرف دو تا سه ماه آینده به نتایج مطلوبی خواهد رسید، گفت: بر همین اساس سرمایه‌گذارانی که برای ارتقای واحدهای نیروگاهی، بازنشسته کردن نیروگاه‌های قدیمی و ارتقای راندمان نیروگاه‌های موجود اقدام کنند، به صورت مشارکتی ۵۰ درصد محل منابع مالی طرح‌های آن‌ها از سوی وزارت نفت، ۳۰ درصد از سوی شرکت تولید نیروی برق حرارتی و تنها ۲۰ درصد آن از سوی سرمایه‌گذار تامین خواهد شد.

 

منبع: پایگاه خبری شرکت برق حرارتی

مطالب اخیر