140205071

افزایش ظرفیت نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر/امکان صادرات برق تجدیدپذیرها

افزایش ظرفیت نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر/امکان صادرات برق تجدیدپذیرها

در حال حاضر ظرفیت منصوبه نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر در کشور به ۱۰۸۰ مگاوات افزایش یافته است. رئیس سازمان انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر و بهره‌‌‌وری برق ایران با اعلام این خبر گفت: اکنون به‌‌‌صورت منظم و روزانه، ظرفیت منصوبه نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر در حال افزایش است. «محمود کمانی» ادامه داد: بهره‌‌‌برداری از نیروگاه‌‌‌های جدیدی که در دست احداث است، این ظرفیت را بیشتر هم خواهد کرد. بر اساس گزارش تازه سازمان انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر و بهره‌‌‌وری برق ایران (ساتبا) سهم انرژی‌‌‌های خورشیدی از مجموع انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر با ۵۲/۴۵۰ مگاوات ۵/۵۳ درصد تا آخر خردادماه شده است. نیروگاه‌‌‌های بادی هم تا آخر خردادماه با ۸۹/۳۵۴ مگاوات، ظرفیتی ۶/۳۶ درصدی دارند. سهم نیروگاه‌‌‌های برق‌‌‌آبی کوچک با ۷۸/۱۰۰ مگاوات نیز ۴/۱۰ درصد تا آخر خردادماه امسال شده است.

نیروگاه‌‌‌های زیست‌‌‌توده با ۵/۱۲ مگاوات سهمی ۳/۱درصدی از مجموع ظرفیت نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر را از آن خود کرده‌‌‌اند. پیش‌تر هم «علی‌‌‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو از تلاش برای افزایش ۳۵‌هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق نیروگاه‌‌‌ها خبر داده بود که ۱۰‌هزار مگاوات آن از محل انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر باشد. وی با بیان اینکه دولت برنامه‌‌‌ای چهارساله برای افزایش ۱۰‌هزار مگاواتی انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر دارد، خاطرنشان کرد: بازار توسعه انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به قابلیت بالای منابع انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست‌‌‌توده و زمین گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ‌های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران است.

پیش­تر وزیر نیرو اعلام کرد که به زودی دستورالعملی از سوی وزارت نیرو صادر می‌شود و بر اساس آن بخش خصوصی می‌تواند برای صادرات برق در بخش تجدیدپذیر اقدام کند. در این دستور العمل صادراتی پیش‌بینی شده است که نیروگاه‌های برق تجدید پذیر هشت‌ماه در سال امکان صادرات برق بدون هیچ محدودیتی را داشته باشند و چهارماه برق تولیدی خود را از طریق تالار برق سبز بورس انرژی به صورت رقابتی به خریداران داخلی بفروشند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب اخیر