9809204

افتتاح واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو

افتتاح واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو

واحد نخست بخش گاز نیروگاه دالاهو با پیمانکاری شرکت فراب، به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو افتتاح شد.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در مراسم افتتاح این واحد نیروگاهی، گفت: ظرفیت کل این نیروگاه به میزان ۹۱۳ مگاوات در شرایط ایزو شامل دو واحد گازی هریک به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۲۹۳ مگاوات می‌باشد.

وی ادامه داد: در ابتدا، قرارداد این نیروگاه بصورت خرید تضمینی برق با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات بر اساس واحدهای کلاس E و راندمان ۴۸ درصد مبادله گردید، سپس طبق صلاحدید سرمایه‌گذار واحدهای کلاس F با راندمان ۵۶ درصد جایگزین واحدهای قبلی گردید که باعث ارتقای ظرفیت کل این نیروگاه به حد نصاب ۹۱۳ مگاوات شد.

طرزطلب هزینه کل ساخت این نیروگاه را بالغ بر ۳۶۵ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: از این مقدار ۲۱۹ میلیون یورو مربوط به هزینه بخش گاز و ۱۴۶ میلیون یورو مربوط به بخش بخار این نیروگاه می‌باشد.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F دالاهو در راستای توسعه تولید برق در غرب کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و صادرات برق به کشورهای همسایه به شرکت فراب به عنوان سرمایه‌گذار واگذار گردیده است.

وی افزود: سوخت اصلی این نیروگاه گاز و سوخت پشتیبان آن گازوئیل می‌باشد و در صورت قطعی گاز مخازن این نیروگاه می‌توانند پاسخگوی ادامه کار نیروگاه به مدت ۲۵ روز باشند.

لازم بذکر است، کارفرمای نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو، شرکت مولد برق اسلام آباد و پیمانکار اصلی آن شرکت فراب می باشد و این نیروگاه در کیلومتر ۶ جاده کرمانشاه به اسلام آباد و ۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اسلام آباد غرب روستای سیاه خور قرار دارد.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)

 

 

مطالب اخیر