9811121

اعمال افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف از سال آینده

اعمال افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف از سال آینده

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: افزایش ۱۶ درصدی تعرفه آب مشترکان پرمصرف سال آینده نیز اعمال خواهد شد.

وی افزود: هنوز کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران فاصله دارد و این فاصله از ۵۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده است. محمدرضا بختیاری در با اشاره به اینکه فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران با حضور مقامات ارشد کشور به بهره‌برداری رسید، گفت: با افتتاح و بهره‌برداری فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران، جنوب و جنوب شرق تهران به منابع آب‌های سطحی متصل می‌شوند؛ بختیاری افزود: همواره عنوان شده و می‌شود که کیفیت آب شرب شمال تهران از آب شرب جنوب تهران بالاتر است، بنابراین با افتتاح این پروژه که برای آن ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است می‌توان فاصله کیفیت آب شمال و جنوب تهران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کمتر و مرتفع کرد. وی ادامه داد: علاوه بر اینکه شهرستان‌های قیامدشت، پاکدشت، قرچک و ورامین از نعمت این پروژه برخوردار خواهند بود، مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران از نعمت آب‌های سطحی و بالا رفتن کیفیت آب بهره‌مند خواهند شد.

بختیاری با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم تهران علاوه بر اینکه هزینه‌های مالی در بر داشته دارای ارزش اجتماعی منحصر به فردی است، اظهار کرد: طرح یادشده یکی از بخش‌های طرح جامع آب تهران است و فاز اول آن در سال ۹۴ توسط رئیس‌جمهوری با ظرفیت ۲/۵ مترمکعب بر ثانیه به بهره‌برداری رسیده بود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: این پروژه ویژگی‌هایی دارد که اولین ویژگی آن این است که کیفیت آب شرب ۲ میلیون نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارتقا خواهد داد و با برداشت ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب سطحی باعث خواهد شد تعداد زیادی از چاه‌ها خاموش شوند و دیگر از منابع زیرزمینی آبی برداشت نشود. وی با تاکید بر اینکه با خاموش شدن چاه‌های آب می‌توانیم به جلوگیری از فرونشست دشت‌ها، به‌خصوص دشت پاکدشت امیدوار شویم، ادامه داد: درحال‌حاضر ۷۰ درصد منابع آب شرب در تهران از آب‌های سطحی و ۳۰ درصد از چاه‌ها تامین می‌شود، پس با افتتاح پروژه‌ فاز دوم، این نسبت به ۸۰ درصد آب‌های سطحی ارتقا خواهد یافت؛ چراکه کیفیت آب‌های سطحی بالاتر از کیفیت آب چاه‌ها است.

  • بیلان منفی ۱۵۰ میلیون مترمکعبی تهران

بختیاری با اشاره به اینکه تهران ۱۵۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی آب دارد، گفت: وقتی این پروژه به بهره‌برداری برسد و کیفیت آب شرب تهران افزایش یابد و ۱۵۰ حلقه چاه مسدود و خاموش شود، می‌توانیم بگوییم این بیلان منفی به ۵۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درخصوص کیفیت آب شرب تهران نیز گفت: در تهران قبل از افتتاح این پروژه نیز آب ناسالم نداشتیم و نیترات آب زیر ۵۰ PPM نبود بنابراین با قاطعیت عنوان می‌کنیم کیفیت آب تهران بالاست و با این پروژه فاصله کیفیت آب شمال تهران با جنوب تهران کم خواهد شد. وی در پاسخ به این سوال که درحال‌حاضر فاصله کیفیت آب شرب جنوب تهران با شمال تهران چند درصد است گفت: ۵۰ سال است برداشت آب از منابع آب زیرزمینی به منابع آب زیرزمینی ضربه می‌زند پس هر چقدر استفاده از آب‌های سطحی جایگزین آب‌های زیرزمینی شود هم کیفیت آب بالا رفته و هم از فرونشست دشت‌ها جلوگیری می‌شود. بختیاری ادامه داد: فاصله کیفیت آب شرب شمال تهران با جنوب تهران پیش‌تر ۵۰ درصد بود، اما درحال‌حاضر با افتتاح این پروژه این میزان به ۳۵ درصد کاهش خواهد یافت.

  • نصب آب‌شیرین‌کن‌ برای برخی مناطق

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص این موضوع که گفته می‌شود در جنوب شرق استان تهران آب‌شیرین‌کن‌هایی برای برخی مناطق نصب شده است، آیا این صحت دارد یا خیر،‌گفت: ‌در جنوب شرق تهران مثل قرچک و ورامین چون شوری آب مطرح بود، به‌طور محدود آب‌شیرین‌کن نصب شده بود اما به‌زودی آنها نیز برداشته خواهد شد. وی همچنین از افتتاح تصفیه‌خانه ششم در خردادماه سال آینده و تصفیه‌خانه فاضلاب فیروز بهرام با سرمایه ۲۳۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: متاسفانه عمق چاه‌های آب در پاکدشت به ۳۷۰ مترمکعب رسیده است که این یک عدد بسیار ناراحت‌کننده و نگران‌کننده است. بختیاری گفت: تا پایان سال قبض کاغذی ۳۰ درصد مشترکان تهرانی حذف خواهد شد. وی اظهار کرد: سال آینده نیز تعرفه آب مشترکان پرمصرف اعمال خواهد یافت و احتمالا همانند امسال که در سه ماه تابستان ۱۶ درصد تعرفه آب این مشترکان افزایش داشت، سال آینده نیز در همین حد افزایش تعرفه اعمال خواهد شد.

 

منبع: دنیای ‌اقتصاد

 

مطالب اخیر