980805

اردکانیان: با یک برنامه یازده وجهی بیش۳۸۰۰ مگاوات در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد

اردکانیان: با یک برنامه یازده وجهی بیش۳۸۰۰ مگاوات در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد

وزیر نیرو به سه رکورد در صنعت برق اشاره کرد و گفت: اولین رکورد مربوط به تولید برق است که آن را شکستیم و در سال اخیر بیش از سه هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور افزوده شد

اردکانیان با بیان اینکه بارش‌های سال گذشته خساراتی برجای گذاشت، اما برکاتی نیز به همراه داشت ادامه داد: از جمله این برکات افزایش امکان تولید انرژی در سد‌ها بوده است.

وزیر نیرو گفت: با یک برنامه یازده وجهی بیش۳۸۰۰ مگاوات در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد.

وی در ادامه به سه رکورد در صنعت برق اشاره کرد و گفت: اولین رکورد مربوط به تولید برق است که آن را شکستیم و در سال اخیر بیش از سه هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور افزوده شد. رکورد دوم در بخش مصرف است، یکی از نقاط ضعف ما اوج بار است و به دلیل سهم بالای دستگاه‌های سرمایشی در یک بازه زمانی کوتاه ۲۳ هزار مگاوات سهم دستگاه‌های سرمایشی در تابستان است که بیش از ۴هزار مگاوات آن مربوط به بخش دولتی است.

وی افزود: رکورد سوم امکان صادرات بیشتر برای ما بود و بالاترین میزان صادرات انرژی را به کشور‌های همسایه به ویژه کشور عراق صادر کردیم.

وی گفت: وزارت نیرو آمادگی تمام دارد در موضوع برق و آب یک برنامه مشترک با شهرداری تهران بنویسد و اختیارات و مسئولیت‌ها را در تهران در قالب کارگروهی تشکیل دهیم.

وی درمورد مطالبات پیمانکاران و پرداخت آن از طریق تهاتر با نفت، گفت: اصل بحث تهاتر خوب است اگر فرایند تهاتر نبود کمر ما زیر بار بدهی به پیمانکاران خم می‌شد که از طریق تهاتر توانستیم رقم بالایی از بدهی به پیمانکاران را تسویه کنیم.

وی تصریح کرد: تهاتر نفت هم مطرح است که این موضوع مستلزم همکاری با وزارت نفت بوده و همکاران ما مشغول بررسی موضوع هستند که امیدواریم چارچوب مناسبی برای این منظور تهیه شود.

اردکانیان در مورد فرونشست زمین در پایتخت گفت: پروژه فاضلاب تهران تا پنج سال آینده به اتمام می‌رسد و جمع می‌شود؛ فرونشست در تهران از تهدید‌ها به شمار می‌رود و نه تنها آ‌مادگی بلکه علاقه داریم کارگروهی جهت مقابله و پیشگیری از این مساله تشکیل دهیم و جنبه‌های علمی و تخصصی را بررسی کنیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در این کارگروه تلاش کرده از ظرفیت دانشگاهی استفاده تا نقشه راه تهیه شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا

مطالب اخیر