9706254

اجرای ۳۰۰ قرارداد جاری صنعت برق متوقف شد

اجرای ۳۰۰ قرارداد جاری صنعت برق متوقف شد

با جهش قیمت ارز، ۳۰۰ قرارداد به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان، مابین بخش خصوصی و وزارت نیرو متوقف شد.

علیرضا کلاهی رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید برق در کشور، اظهار کرد: با افزایش قیمت مواد اولیه، عایق‌های فشار قوی، عایق‌های ترانس و مشکلات فعالان حاضر در این بخش برای تامین نیاز‌های خود، قرار بر تامین منابع مالی از بازار ثانویه شد، اما به دلیل عدم تخصیص مناسب ارز در این بازار قیمت مواد اولیه افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه قرارد‌ادهای وزارت نیرو با بخش خصوصی نیاز به تعدیل دارد، تصریح کرد: با جهش قیمت ارز، ادامه ۳۰۰ قرارداد منعقد شده  مابین  بخش خصوصی و وزارت نیرو  به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان متوقف شده است که با توجه به دو برابر شدن هزینه‌ها و به تبع آن افزایش تعداد قرارد‌ادها این رقم به ۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گفته وی؛ در صورت عدم اصلاح قیمت برق یا تعدیل قرارد‌ادهای تولید کنندگان متناسب با تورم ،شاهد افزایش خاموشی‌ها و کاهش سرمایه گذاری در این حوزه خواهیم بود.

کلاهی با اشاره به افزایش ۷ درصدی قیمت برق در سال جاری ابراز کرد: افزایش هفت درصدی قیمت برق در سال جاری شبیه به شوخی است با بررسی میزان تورم و نرخ ارز متوجه عدم تناسب قیمت برق با سایر هزینه‌ها در سبدکالایی مردم خواهیم شد.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به سیاست دولت برای ارائه یارانه برق بیان کرد: در صورتی که دولت در پی  کنترل قیمت برق و جلوگبری از افزایش آن است، باید ورودی‌های این صنعت را نیز با قیمت دولتی تامین کند.در غیر اینصورت، قیمت برق را آزاد اعلام کند.

وی با اشاره به مطالبات فعالان صنعت برق تصریح کرد: بسیاری از مطالبات بخش خصوصی مربوط به سال‌های گذشته و پیش از افزایش قیمت ارز است و عدم پرداخت به موقع این بدهی از سوی دولت، بسیاری از این شرکت‌ها را در ورطه ورشکستگی قرار داه است.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران ادامه داد:با تعلل بانک مرکزی در تخصیص منابع برای اجرای طرح‌های تولید برق، بسیاری از شرکت‌های بزرگ که برای ساخت نیروگاه اعلام آمادگی کرده اند به دلیل شروع تحریم‌ها برای ادامه فعالیت در ایران دچار تردید‌های اساسی شده اند.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به غیرواقعی بودن درخواست فعالیت از سوی شرکت انگلیسی بیان کرد: مدتی قبل شرکتی انگلیسی بدون پشتوانه مالی و فایناس ادعای سرمایه گذاری و تامین ۶۰۰ مگاوات در بخش انرژی‌های نو را داشت که اقدام این شرکت بیشتر بازی رسانه‌ای بود تا سرمایه گذاری در ایران.

کلاهی در پایان گفت:برای عبور از کمبود برق و مشکل زمان بَر بودن ساخت نیروگاه‌های بزرگ، نیاز است با ساخت نیروگاه‌های کوچک با ویژگی‌های مثبتی مانند بالابودن بازدهی و کاهش تلفات در شبکه، کمبود تولید برق را جبران کنیم.

 

مطالب اخیر