14020203

برگزاری مناقصه سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های بادی کشور

برگزاری مناقصه سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های بادی کشور

مدیرکل نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های ساتبا با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان کار دولت، گفت: شورای عالی اقتصاد در دو ماه پایانی سال گذشته مجوز ساخت حدود ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی را ابلاغ کرده است که امیدواریم تا دو سال آینده به شبکه سراسری برق متصل شوند.

علی شب‌نورد گفت: شورای عالی اقتصاد توسعه نیروگاه‌های بادی را در دو ماه پایانی سال۱۴۰۲ ابلاغ کرده است، اسناد مناقصه تهیه شده، ساختگاه‌ها مشخص شده و تنها ساز و کارهای اجرایی، برگزاری مناقصه در دستور کار است که با اطمینان می‌توان گفت تا یک ماه آینده امیدواریم مناقصه آن برگزار شود و حداقل در فاز اول ۱۷۰۰ مگاوات مناقصه نیروگاه بادی انجام خواهد شد.

وی، برنامه وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را تشریح و اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در دولت سیزدهم و وزارت نیرو، با شروع کار دولت سیزدهم، هدف‌گذاری ۱۰ هزار مگاواتی برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر انجام شده که از این میزان حدود ۳۰۰۰ مگاوات به توسعه نیروگاه‌های بادی اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه ایران، کریدورهای بادی خوبی در شمال شرق و شرق کشور دارد که باید از این انرژی خدادادی به نحو احسن استفاده شود، عنوان کرد: در دو سال گذشته، ریل گذاری برای توسعه نیروگاه‌های بادی انجام شده است.

شب‌نورد، نرخ خرید انرژی‌های تجدیدپذیر را در کشور توجیه پذیر دانست و افزود: با ابلاغ مصوبه شورای عالی اقتصاد در خصوص توسعه نیروگاه‌های بادی، قیمت خرید برق نیروگاه‌های بادی ۹.۵ سنت برای هر کیلووات ساعت برای ۴.۵ سال مصوب شده است و با توجه به این امتیاز که از ابتدا امکان فروش در بورس انرژی فراهم شده است، سرمایه‌گذارانی که در این حوزه وارد شوند می‌توانند هر کیلووات برق تولیدی را ۱۲ سنت به دولت بفروشند.

شب‌نورد درباره اقدامات ساتبا برای اجرایی شدن توسعه انرژی‌های بادی در کشور بیان کرد: با برنامه‌ریزی ساتبا، قرار است ساخت حدود ۱۷۰۰ مگاوات نیروگاه بادی طی حدود ۱ ماه آینده به مرحله مناقصه برسد. سرمایه گذارانی که در این حوزه فعالیت دارند می‌توانند به این مناقصه وارد شوند، در ساختگاه‌های مناسب شناسایی شده در شمال شرق و شرق کشور با قیمت‌های مناسب اعلامی برنده شوند و ساخت نیروگاه‌ها را آغاز کنند.

شب نورد ابراز امیدواری کرد تا ۲ سال آینده ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی به شبکه سراسری متصل شود و یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی دولت، حدود ۲ سال ریل‌گذاری این طرح انجام شده و قرار است حدود ۲ سال اجرای این پروژه ها به طول بینجامد.

وی، دلایل الزام حرکت به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر را بیان کرد و ادامه داد: ارزش انرژی‌های فسیلی بیش از اینهاست که بخواهند به عنوان سوخت در نیروگاه ها سوزانده و تبدیل به برق شوند. با توجه به وجود پتانسیل خدادادی باد و خورشیدی در کشور، حال می‌توان با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دست یافتن به قیمت مناسب و اقتصادی به برق تجدیدپذیر دست پیدا کنیم.

شب نورد ادامه داد: ۱۰ سال پیش تصور این بود که تولید انرژی های تجدیدپذیر به صرفه نبود و حالا به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم قیمت آن حتی ارزان‌تر از انرژی‌های فسیلی در کشور تمام می‌شود.از سوی دیگر کشور در تابستان به دلیل مصرف بالای برق مشکل کمبود انرژی دارد و در زمستان با مشکل کمبود سوخت مواجه است، بنابراین راهی به جز حرکت به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر وجود ندارد و دنیا هم به این سمت حرکت کرده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۸۵ درصد افزایش ظرفیت نیروگاهی دنیا به تجدیدپذیرها اختصاص یافته است، به سیاست دولت سیزدهم برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر پرداخت و خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت در دو سال گذشته به ریل گذاری و جذاب شدن سرمایه گذاری در حوزه تجدیدپذیر بوده و حال مدل‌های متفاوت خرید برق چه به صورت ریالی و چه به صورت ارزی با قیمت‌های متفاوت برای تکنولوژی‌های متفاوت و برای متقاضیان با ظرفیت‌های مالی و فنی متفاوت داریم.

 

منبع: سندیکای صنعت برق ایران

مطالب اخیر